قیمت دلار در بازار آزاد ایران از مرز ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان گذشت

ارز

منبع تصویر، Getty Images

بر اساس گزارش‌ها از بازار ارز تهران، در معاملات امروز روند رو به رشد قیمت ارز در ایران ادامه یافته است و نرخ فروش دلار در بازار آزاد به بالای ۱۸ هزار و پانصد تومان رسیده است. در معاملات بازار آزاد یورو هم بیش از ۲۱ هزار تومان به فروش رسیده است. همگام با بازار آزاد، قیمت ارز در سامانه سنا (سامانه نظارت ارز)-وابسته به بانک مرکزی- که نرخ ارزهای مختلف در صرافی‌های مجاز و بانکها را اعلام می‌کند با افزایش همراه بوده است. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم امروز در جلسه ستاد اقتصادی دولت به مشکلات تامین ارز به دلیل تحریم‌های آمریکا اشاره کرده است.

نرخ فروش دلار در صرافی‌ها و بانکها امروز بعدازظهر برای اولین بار وارد کانال جدید شد و قیمت ۱۸ هزار و ۲۰۰ تومانی را ثبت کرد که نسبت به دیروز بیش از ۳۰۰ تومان افزایش قیمت داشت. این بالاترین نرخ ثبت شده دلار در سامانه سنا بوده است.

نرخ این روزهای ارز بالاترین قیمتهای ثبت شده از مهر ماه ۱۳۹۷ تا کنون بوده است؛ بیست ماه پیش دلار به دلیل خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و نگرانی از تبعات تحریم‌های آمریکا و کاهش بیشتر ارزش ریال تا آستانه ۲۰ هزار تومان هم پیش رفته بود که بعدا قیمتها فروکش کرد.

قیمت دلار در بازار آزاد در ابتدای سال جاری (۱۳۹۹) حدود ۱۶ هزار تومان بود و ظرف سه ماه گذشته بیش از ۲۵۰۰تومان افزایش یافته است.

دلایل مختلفی برای افزایش نرخ ارز ارائه شده است؛ از جمله انتظارات تورمی و پیش‌بینی کاهش بیشتر ارزش ریال که به افزایش تقاضا منجر شده؛ این در حالیست که دولت ایران در تلاش است بخش بزرگی از نقدینگی را از طریق بورس جذب کند.

بعضی از فعالان بازار ارز می‌گویند در پی شیوع کرونا و بسته شدن مرزها، صادرات ایران بطور چشمگیری کاهش یافت که این کاهش منابع ارزی را در پی داشته است.

هر چند عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی اواخر اردیبهشت گفته بود: "علی‌رغم مشکلات ناشی از شیوع کرونا و اقدامات پیشگیرانه کشورهای همسایه و بسته شدن بیشتر پایانه‌های مرزی و نیز تعطیلی بسیاری از صرافی‌ها و مراکز جابه‌جایی ارز، در طول ۵۰ روز گذشته بیش از ۲/۵ میلیارد دلار ازطریق بانک مرکزی و صادرکنندگان غیرنفتی تأمین شده است."

عده‌ دیگری معتقدند افزایش نرخ ارز به موجی از تقاضا دامن زده که در افزایش بیشتر قیمت‌ها تاثیر گذار بوده است.

هفته پیش شورای عالی هماهنگی اقتصادی ورود ارز به صورت اسکناس به ایران را بدون محدودیت اعلام کرد.

منبع تصویر، Tasnim

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اظهارات روحانی درباره "طلب‌های ارزی ایران"

افزایش نرخ ارز در بازار ایران در حالیست که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران امروز در جلسه ستاد اقتصادی دولت به مشکلات تامین ارز به دلیل تحریم‌های آمریکا اشاره کرده است.

او گفته: "نباید اجازه دهیم فشار تحریم برای تامین ارز باعث افزایش قیمت نیازمندی های ضروری مردم شود."

آقای روحانی در این جلسه همچنین گفته است: "مسوولان سیاست خارجی و بانک مرکزی در تلاش هستند تا از طریق رایزنی های چند جانبه طلب‌های ارزی ایران در دیگر کشورها را آزاد کنند تا با این اقدام بازار ارز کشور از التهاب های احتمالی مصون بماند."

طی روزهای اخیر مقام‌های ایرانی درباره مسدود شدن درآمدهای نفتی ایران توسط بانکهای کره جنوبی اظهار نظر کرده‌اند؛ از جمله علی ربیعی سخنگوی دولت که دیروز (دوشنبه ۲۶ خرداد) از سئول خواسته بود پولهای مسدود شده ایران را برگرداند؛او گفته بود این اقدام "بر چشم انداز روابط دو جانبه ما قطعا تاثیر خواهد داشت."

بنابر اعلام اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی میزان دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی بین ۶/۵ تا ۹ میلیارد دلار است.

Hamshahrionline
این ناراحت‌کننده است که ببینیم بانک‌های کره‌ای تصمیم گرفته‌اند وارد بازی سیاسی شوند و از تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا تبعیت کنند
عبدالناصر همتی
رئیس بانک مرکزی ایران

هفته پیش هم رئیس بانک مرکزی ایران با انتقاد از اقدام بانکهای کره جنوبی از احتمال "اقدامات قانونی" برای دسترسی به پول‌های مسدود شده خبر داد.

کره جنوبی در فهرست کشورهایی بود که با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا مشمول معافیت‌های موقت بود ولی این کشور قبل از اجرایی شدن تحریم‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرد.

تا پیش از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، کره جنوبی سومین واردکننده نفت ایران و بزرگترین خریدار میعانات گازی از این کشور بود.

بر اساس آمار گمرک کره جنوبی، واردات نفت این کشور از ایران در دو ماه منتهی به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه‌ ایران در سال ۲۰۱۸ به صفر رسید

ایران اخیرا اعلام کرد پس از دو سال مذاکره، کره جنوبی محموله‌ای به ارزش ۵۰۰ هزار دلار شامل دارو و تجهیزات پزشکی به تهران ارسال کرده است. گزارش شده است که این ارسال با موافقت ایالات متحده صورت گرفت.