ارزهای بازنگشته؛ رئیس کل بانک مرکزی ایران از احضار صادرکنندگان خبر داد

رئیس کل بانک مرکزی ایران وعده داده قیمت دلار به زودی "متعادل" و با آزادی اموال مسدود شده بانک مرکزی در خارج "روند تامین ارز متحول خواهد شد"

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

رئیس کل بانک مرکزی ایران وعده داده قیمت دلار به زودی "متعادل" و با آزادی اموال مسدود شده بانک مرکزی در خارج "روند تامین ارز متحول خواهد شد"

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، از پایان فرصت برای بازگرداندن ارزهای صادراتی به ایران در دو هفته آینده خبر داده و گفته از امروز دوشنبه شانزدهم تیرماه (شش ژوئیه) صادرکنندگانی که تعهدات خود را اجرا نکردند با هماهنگی قوه قضائیه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نهادهای نظارتی برای توضیح درباره نحوه ایفای تعهدات "دعوت می شوند".

آقای همتی در حساب اینستاگرام خود نوشته است که فرصت دو هفته ای که برای بازگشت ارزهای صادراتی به داخل ایران تعیین شده "به هیچ وجه تمدید نمی‌شود".

موضوع برنگشتن ارزهای صادراتی به داخل ایران بعد از جهش یکباره قیمت ارز قبل از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام و تعیین قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت حسن روحانی مطرح بوده است.

به دلیل اختلاف قیمت ارز دولتی با قیمت ارز در بازار آزاد صادر کنندگان تمایلی به بازگرداندن منابع ارزی حاصل از صادرات خود به داخل ایران ندارند. در شرایطی که ایالات متحده تحریم های فراگیری علیه ایران از جمله صادرات نفت این کشور اعمال کرده، خودداری صادرکنندگان از بازگشت همه منابع ارزی خود به داخل، به یکی از مشکلات بانک مرکزی در تامین ارز دامن زده است.

قیمت دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران رکورد شکسته است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

قیمت دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران رکورد شکسته است

اسحاق جهانگیری، معاول رئیس جمهور ایران، پیش از این گفته بود درآمدهای نفتی ایران قبل از خروج آمریکا از توافق هسته ای ۱۰۰ میلیارد بود اما سال گذشته به ۸ میلیارد دلار رسید.

بر اساس گزارش ها صادرکنندگانی ایرانی هم فقط یک چهارم ارز حاصل از فعالیت های صادراتی خود را به ایران برگردانده‌اند.

وزارت اقتصاد ایران سال پیش گفته بود که از مجموع ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی ایران تنها ۱۰ میلیارد دلار آن به کشور بازگشته است؛ بر اساس آنچه اعلام شد ۳۰ میلیارد از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات، نه به صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری به ایران برنگشته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

محسن زنگنه از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران، به تازگی گفته است که ارزش ارزهای صادراتی برنگشته "حدود ۲۰ میلیارد دلار است".

بانک مرکزی ایران اوایل تیر ماه تهدید کرده بود که اسامی صادرکنندگان کالا و خدماتی که ارزهای صادراتی را به چرخه اقتصادی ایران بر نمی‌گردانند در رسانه‌ها منتشر خواهد کرد.

تا پیش از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های ایالات متحده، صادرکنندگان سی روز فرصت داشتند تا با بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، بر اساس قانون از معافیت‌ مالیاتی برخوردار شوند که بعدا با تشدید تحریم‌های آمریکا این مدت به چهار ماه افزایش یافت.

از ابتدای سال جاری خورشیدی بازار ارز ملتهب بوده و در روزهای به شدت آن افزوده است. قیمت دلار در بازار آزاد در اوایل فروردین ماه امسال در حدود ۱۶ هزار تومان بود اما با گذشت کمتر از چهار ماه از سال، قیمت دلار در بازار غیرسمی ارز به ۲۲ هزار تومان رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران در نوشته اخیر خود در اینستاگرام دلیل این وضعیت را "عدم تعادل در بازار حواله ارز به دلیل مشکلات ناشی از شیوع کرونا" خوانده و وعده داده قیمت دلار به زودی "متعادل" و با آزادی اموال مسدود شده بانک مرکزی در خارج "روند تامین ارز متحول خواهد شد".