قالیباف: طرح گشایش اقتصادی هنوز قطعی نیست

گشایش

منبع تصویر، Mehr

در حالیکه گمانه‌زنی‌های گسترده درباره جزئیات طرح "گشایش اقتصادی " که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اعلام آن را به این هفته موکول کرده در محافل مختلف ادامه دارد، رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید این طرح قطعی نشده است.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه (۱۹ مرداد ماه) در صحن علنی مجلس گفته است: "طرح مهمی در شورای عالی هماهنگی قوا در زمینه اقتصادی درحال بررسی است اما هنوز قطعی نیست."

او به "اختلاف‌نظرهای کارشناسی" در این زمینه اشاره کرده و گفته: "باید صبر کرد و اجازه داد این بذرها در فضای کارشناسی بررسی شده و به نتیجه نهایی برسد."

آقای قالیباف در حالی این صحبتها را مطرح کرده که هفته پیش و پس از اظهارات آقای روحانی گفته بود: "از هفته آینده پیش‌درآمد طرح‌های جدید اقتصادی به اطلاع مردم می‌رسد و تحولی در حوزه ثبات اقتصادی مشاهده خواهد شد."‌

همه اینها پس از آن بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران هفته پیش اعلام کرد که در جلسه سران قوا تصمیمات مهم اقتصادی گرفته شده که پس حصول نتیجه و موافقت آیت‌الله خامنه‌ای در هفته آینده اعلام خواهد شد.

او گفته بود با این طرح "گشایشی اقتصادی" در ایران حاصل خواهد شد.

منبع تصویر، Hamshahrionine

توضیح تصویر،

طرح "گشایش اقتصادی" که آقای روحانی به جزئیات آن اشاره نکرده به گمانه‌زنیهای گسترده‌ای دامن زده است

گمانه‌زنی‌ها درباره نوع "گشایش اقتصادی"

آقای روحانی هفته پیش در حالی صحبت از این "گشایش" کرد که به عرضه‌های اولیه دولتی در بورس اوارق بهادار اشاره کرده و گفت: "در یک عرضه ۶۲۰ و در عرضه دیگر ۷۶۳ میلیارد عرضه شد."

با اعلام این وعده سربسته گمانه زنی‌هایی درباره جزئیات این طرح آغاز شد.

با اشاره آقای روحانی به عرضه‌ سهامهای دولتی در بورس، عده‌ای بر این باورند که این خبر مرتبط با افزایش عرضه‌های اولیه سهامهای دولتی در بازار سرمایه ایران است که البته حاوی نکته تازه‌ای نیست و در ماههای اخیر این عرضه‌ها ادامه داشته است.

عده‌ای دیگر البته این "گشایش" را مرتبط با پذیرش لوایح اف‌ای‌تی‌اف توسط ایران می‌دانستند. علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی ایران، گفته بود: "باتوجه به برخی نشانه ها، بنظر می‌رسد خبر گشایش روحانی در خصوص FATF باشد."

بعضی از اعضای دولت ایران بعدا این ارتباط را رد کردند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بعضی دیگر از گمانه‌زنی‌ها هم متوجه نزدیکی ایران با جامعه بین‌المللی و "نزدیکی به پایان تحریمها" است.

این حدس زمانی قوت گرفت که محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی گفت: "با علامت‌هایی که از کشورهای اروپایی و آسیایی و دیگران دریافت کرده‌ایم در روزهای پایانی تحریم قرار داریم زیرا تحریم‌کنندگان به هیچ یک از اهداف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی خود نرسیدند. باید تاکید کنم که ماه‌های آینده وضعیت به مراتب بهتر می‌شود."

از دیگر حدس‌ها که در روزهای اخیر تقویت شده، می‌توان به طرح احتمال انتشار اوراق مشارکت نفتی اشاره کرد.

این پیشنهاد در دیدار جمعی از فعالان سیاسی با حسن روحانی هم مطرح شد؛ مکانیزم این پیشنهاد این است که با توجه به کسری بودجه و سختی فروش نفت ایران در بازارهای بین‌المللی، دولت ایران نفت را بر پایه قیمت روز ارز و نفت بصورت ریالی برای سالهای آینده پیش‌فروش می‌کند.

دیروز محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران گفته بود "فقط ۶ درصد از درآمد نفتی مورد انتظار در سال ۹۹ محقق شده."

گمانه‌زنیهای بسیاری در این باره مطرح شده از جمله "افزایش نرخ سود بانکی" برای سپرده‌گذاران برای رقابت بانکها با بازارهای موازی برای جذب نقدینگی.

در حالیکه حدس‌ها درباره جزئیات "گشایش اقتصادی" که حسن روحانی از آن صحبت کرده ادامه دارد، هنوز نشانه محکمی در این زمینه بیرون نیامده است.