مشوق‌های مالی دونالد ترامپ برای قطع رابطه تجاری شرکتهای آمریکایی با چین

ترامپ

منبع تصویر، Reuters

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با پیشنهاد ارائه مشوقهای اعتبار مالیاتی شرکتهای آمریکاییرا ترغیب به خروج از چین کرده است.

او همچنین تهدید کرده که دولت آمریکا شرکتهای پیمانکاری که به "برون سپاری" تولیدات (تولید در خارج از شور به دلیل ارزان بودن نیروی کار) با چین ادامه دهند، کنار خواهد گذاشت.

آقای ترامپ دیشب در یک سخنرانی وعده داد که طی ۱۰ ماه ده میلیون شغل در آمریکا ایجاد می‌کند و "وابستگی به چین را پایان می‌دهد."

پیشنهاد مشوقهای مالی برای خروج از چین در حالی ارائه شده که تنش بین واشنگتن و پکن در ماههای اخیر افزایش یافته است.

طی ماههای اخیر، دولت دونالد ترامپ شرکتهای چینی که در زمینه فن‌اوری فعالیت دارند-نظیر تیک تاک- را تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا خوانده است.

آقای ترامپ گفته است: "ما به شرکتهایی که شغلها را از چین به آمریکا برگردانند اعتبار مالیاتی می‌دهیم."

او همچنین گفته: "ما بزرگترین اقتصاد تاریخ جهان را ساختیم و دوباره باید اینکار را بکنیم."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ بعضی شرکتهای چینی نظیر تیک تاک را 'تهدیدی برای امنیت ملی' آمریکا می‌داند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

شرکتهای مخابراتی چینی نظیر هواوی در ماههای گذشته مکررا مورد حمله دولت آمریکا بوده‌اند و دیروز هم محدودیتهای جدیدی برای خرید تجهیزات الکترونیکی این شرکت در آمریکا اعلام شد.

دولت آمریکا همچنین تهدید کرده شرکتهای فن‌آوری چینی بیشتری را در فهرست سیاه خود قرار خواهد داد.

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا- که قرار است ماه نوامبر برگزار شود- دونالد ترامپ با افزایش انتقادها به چین، شرکتهای چینی را به "دزدی شغل" و "مالکیت معنوی" متهم کرده است.

آقای ترامپ در سخنرانی اخیر خود گفته: "ما داروهای حیاتی را همین جا در آمریکا خواهیم ساخت."

این اظهارات در حالیست که بسیاری از محصولات شرکتهای پرآوازه آمریکایی در خارج از این کشور تولید می‌شوند؛ استراتژی که به دلیل ارزان بودن هزینه‌های نهایی به "برون سپاری" ملقب است.

از جمله این موارد می‌توان به شرکت اپل اشاره کرد؛ بیشتر آیفونهایی که هم اکنون در بازار عرضه می‌شوند توسط شرکت "فاکسکون" تایوان تولید می‌شود که هم در چین و هم در تایوان کارخانه دارد.

بعضی دیگر از نامهای مطرح برندهای آمریکایی نظیر نایک، خط تولید گسترده‌ای در چین و در آسیا دارند.

با شیوع گسترده کرونا در جهان، شرکت‌های بین‌المللی تولید خود را در چین مورد بازنگری قرار دادند؛ بسته شدن موقتی کارخانه‌ها در چین باعث اختلال گسترده در چرخه توزیع جهانی شد.

از چین عموما به عنوان "کارخانه دنیا" یاد می‌شود ولی سهم این کشور به دلیل شیوع کرونا و تنش تجاری این کشور با آمریکا کاهش یافته است.