رئیس سازمان بورس: از اول امسال ۱۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه جدید وارد بورس شده

بورس

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بنابر اعلام رئیس سازمان بورس هر روز بیش ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه و نقدینگی جدید 'وارد بازار سرمایه می‌شود'

حسن قالیباف، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار تهران ضمن هشدار درباره خطرپذیری سرمایه‌گذاری در بورس، از رشد شدید جذب نقدینگی در بازار سرمایه ایران از ابتدای امسال تا کنون خبر داده است.

بنابر اعلام رئیس سازمان بورس از اول سال ۹۹ تاکنون ۱۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه جدید وارد بورس شده است.

آقای قالیباف همچنین گفته است: "این نگرانی که بازار بورس به سرنوشت موسسات مالی دچار می‌شود از اساس اشتباه است، زیرا این موسسات وعده سود قطعی می‌دادند اما در بازار بورس همزمان سود و زیان در اختیار سرمایه گذار است."

در ماههای اخیر و با افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بورس بعضی از منتقدان با توصیه به احتیاط یا خودداری از ورود به این بازار گفته بودند ممکن است زیانی مشابه آنچه برای موسسات مالی اتفاق افتاد در انتظار سهامداران باشد.

هشدار اخیر رئیس سازمان بورس در حالیست که طی ماههای اخیر مقامهای دولتی در ایران ضمن توصیه به اخذ مشاوره، شهروندان ایرانی را تشویق به سرمایه‌گذاری در این بازار کرده‌اند.

بنابر اعلام سازمان بورس اوراق بهادار تهران، این بازار در ماه‌های گذشته از نظر جذب سهامدار جدید و افزایش نقدینگی رکوردهایی تاریخی را به ثبت رسانده و "در هر روز بیش ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه و نقدینگی جدید وارد بازار سرمایه می‌شود."

آقای قالیباف می‌گوید: "تنها از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون بیش از ۴/۵ میلیون کد معاملاتی جدید به ثبت رسیده است".

این در حالیست که بر اساس آمارهای رسمی در سال ۱۳۹۸ این تعداد به ۸۲۰ هزار سهامدار جدید می‌رسید.

میزان عرضه اولیه در بورس از ابتدای امسال بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

IRNA
قریب به ۱۶ هزار میلیارد تومان در چهار ماه گذشته، توانسته‌ایم سهام واگذار کنیم که تا حدودی کسری عدم تحقق درآمد ناشی از فروش نفت را جبران کرده است
محمدباقر نوبخت
رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران

شاخص کلی بورس اوراق بهادار تهران در حالی به یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد افت کرده که در نیمه مرداد این عدد به بالای دو میلیون رسیده بود.

عدد شاخص در اولین روز کاری سال (۵ فروردین) بیش از ۵۰۸ هزار بود. با این حساب ظرف حدود چهار ماه که بیشتر اقتصاد ایران در رکود بود، این بازار چهار برابر تقویت شده است.

افت شاخص هفته پیش و پس از لغو عرضه سهام صندوق قابل معامله پالایشگاهی آغاز شد که برای چند روز هم ادامه یافت.

یکی از اهداف دولت برای تشویق سرمایه‌گذاری در بورس جذب بیشتر نقدینگی برای جبران کسری بودجه است؛ اتاق بازرگانی ایران کسری بودجه دولت ایران را ۱۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده است.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران هفته پیش گفته بود کمتر از ۶ درصد از درآمدهای نفتی ایران محقق شده اما "قریب به ۱۶ هزار میلیارد تومان در چهار ماه گذشته، توانسته‌ایم سهام واگذار کنیم که تا حدودی کسری عدم تحقق درآمد ناشی از فروش نفت را جبران کرده است."

منبع تصویر، Mehrnews

توضیح تصویر،

عدد شاخص در اولین روز کاری سال (۵ فروردین) بیش از ۵۰۸ هزار بود

یکی از دلایل اصلی رشد بورس، سرازیر شدن نقدینگی به این بازار در سالهای اخیر بوده که حالا شدت گرفته است.

بانک مرکزی حجم نقدینگی سه ماهه اول امسال را بیش از ۲۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده که نسبت به پایان سال قبل ۷/۳ درصد افزایش داشته است.

از ابتدای سال و با شیوع کرونا که تعطیلی کسب و کارهای بسیاری را در پی داشت، بورس اوراق بهادار تهران به روند رو به رشد خود ادامه داده در حالی که تولید اغلب کاهش یافته است.

تقویت بورس در ایران با چنین سرعتی در کنار افزایش تقاضای خرید، بسیاری را به تعجب واداشته است؛ کم نیستند کسانی که رشد این بازار را "غیرطبیعی"می‌دانند و آن را "حباب" می‌دانند.