توانیر: فعالیت‌ ماینرهای چینی بیت‌کوین برای جلوگیری از قطع برق متوقف شده

توضیح ویدئو،

بیت‌کوین، متهم جدید قطع برق در ایران؛ آیا پای چینی‌‌ها در میان است؟

دو روز پس از قطع گسترده برق در تهران و دیگر شهرهای ایران، مدیرعامل شرکت توانیر می‌گوید برای جلوگیری از قطع دوباره برق با استخراج‌کنندگان بیت‌کوین و دیگر رمزارزها "مذاکره" شده تا فعالیتشان را "در این زمان" متوقف کنند.

محمدحسن متولی‌زاده گفته است که از جمله فعالیت ماینرهای چینی هم متوقف شده است.

آقای متولی‌زاده گفته: "فعالیت بزرگترین سایت استخراج رمزارز در رفسنجان نیز متوقف شده است."

مجید فصیحی هرندی، فرماندار ویژه رفسنجان از اقدام "کاملا داوطلبانه و همراهی مدیریت این مزرعه" در توقف فعالیت‌هایش تشکر کرده است.

قطع برق گسترده همزمان با آلودگی شدید شهرهای بزرگ ایران در هفته‌های اخیر بوده که برخی مقام‌ها آن را به استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها نسبت داده‌اند.

منبع تصویر، jahanbin.ir

توضیح تصویر،

توقیف بیش از ۲۰۰ دستگاه ماینر در بروجن

بیت‌کوین چیست؟ ماینرها چه می‌کنند؟

بیت‌کوین یک روش پرداخت دیجیتال است که بر مبنای رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها ممکن می‌شود.

بیت‌کوین مالک، بانک مرکزی یا هیچ مرکز دیگری مانند یک کامپیوتر و سِرور اصلی ندارد و نقل و انتقال‌ها با تایید در سراسر شبکه انجام می‌شود.

هر بیت‌کوین زنجیره‌ای دیجیتال از سوابق تراکنش دارد (blockchain) که به صورت توزیع‌شده روی شبکه ذخیره‌سازی و به روزرسانی می‌شود.

کامپیوترهایی که جزو شبکه بیت‌کوین هستند و تراکنش‌ها را ضبط و تایید می‌کنند، می‌توانند در ازای آن با حل مسائل ریاضی ویژه بیت‌کوین‌های جدید استخراج کنند.

با رشد ارزش بیت‌کوین در سال‌های اخیر پردازشگرهای ویژه‌ای برای استخراج آن طراحی و ساخته شده‌اند که به آنها ماینر (معدنکار) می‌گویند.

این ماینرها انرژی نسبتا بالایی مصرف می‌کنند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مدیرعامل شرکت توانیر درباره سوخت نیروگاه‌ها گفته با وجود تولید بالای گاز در ایران، از آنجا که "بیش از ۷۰ درصد گاز تولیدی کشور در بخش خانگی و تجاری مصرف می شود سهم سوخت تحویلی به نیروگاه ها کاهش یافته" است.

او گفته با توجه به کاهش مصرف نسبت به روزهای تابستان "تعدادی از نیروگاه ها به دلیل عدم نیاز از مدار خارج شدند" اما در عین حال افزوده که "برخی نیروگاه‌ها به خاطر کمبود سوخت ممکن است از مدار خارج باشند."

آقای متولی‌زاده استفاده "تعداد محدودی" از نیروگاه‌های بخاری از سوخت مازوت را تایید کرده است.

او همچنین درباره تاثیر استخراج بیت‌کوین بر شبکه برق ایران گفته است بار استخراج مجوزدار رمزارز در ایران "حداکثر در حد ۲۰۰ مگاوات است که در مسئله خاموشی تأثیر چندانی ندارند."

او بار کل استخراج بیت‌کوین را "۵۰۰ تا ۶۰۰" مگاوات ارزیابی کرده، که به این ترتیب استخراج بیت‌کوین می‌تواند بیش از یک درصد کل برق مصرفی ایران را به خود اختصاص بدهد.

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از "مزرعه‌های" استخراج بیت‌کوین منتشر شده که با استفاده از برق ارزان صنعتی یا با دزدیدن برق در پی کسب این پول مجازی هستند.