'معاون بین‌الملل هلدینگ سرآوا، سرمایه‌گذار دیجی‌کالا، علی‌بابا و دیوار هنگام خروج از ایران بازداشت شده'

توضیح ویدئو،

در ایران همه هم را به فساد متهم می‌کنند

باشگاه خبرنگاران جوان و نفت‌آنلاین می‌گویند فردی که آنها او را معاون بین‌الملل هلدینگ سرآوا معرفی کرده‌اند هنگام خروج از ایران بازداشت شده است. شرکت سرآوا هرگونه ارتباطی با پرونده این فرد را رد کرده است.

این دو رسانه با انتشار تصاویری از فرد بازداشتی در یک فرودگاه، او را "عماد ادوارد شرقی" معرفی کرده‌اند.

آنها گفته‌اند که این شخص "به اتهام جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نظامی به ۱۰ سال حبس محکوم و با قرار وثیقه آزاد شده بود که قبل از برگزاری دادگاه تجدید نظر قصد فرار داشت".

هلدینگ سرآوا سرمایه‌گذار چند کسب‌وکار عمده دیجیتال در ایران است و دیجی‌کالا، علی‌بابا، دیوار و کافه‌بازار، که همگی از بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی ایران هستند، از سرمایه‌گذاری‌های عمده آن به شمار می‌روند.

سرآوا در بیانیه ای از عماد شرقی به عنوان یکی از معاونان سابق این شرکت نام برد و نوشت: "به اطلاع می رساند پرونده قضایی آقای عماد شرقی در ابتدای سال ۱۳۹۷ شکل گرفته و براساس پیگیری نهادهای قضایی هیچگونه ارتباطی بین این پرونده با شرکت و مدیران سرآوا وجود ندارد. براین اساس ارتباط دادن خبر دستگیری ایشان به سرآوا هدفی جز مغشوش کردن افکار عمومی و ایجاد جو ناامیدی در اکوسیستم کارآفرینی کشور ندارد."

باشگاه خبرنگاران، وابسته به صداوسیما، تصاویر بازداشت را با محو چهره بازداشتی منتشر کرده است اما در تصویری که نفت‌آنلاین منتشر کرده چهره او محو نشده است.

منبع تصویر، YJC

هر دوی این رسانه‌ها در متنی مشابه گفته‌اند که "بعد از فرار سعید رحمانی مدیرعامل سابق سرآوا از کشور، عماد ادوارد شرقی از افراد کلیدی این گروه سرمایه‌گذاری به حساب می‌آمد."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سعید رحمانی، مدیرعامل سرآوا بود که حدود یک سال قبل از ایران خارج شد.

شرکت سرآوا در بیانیه اش نوشت که همواره "با شفافیت کامل در چارچوب قوانین" عمل کرده و هیچ یک از مدیران و موسسان آن از جمله سعید رحمانی خضری پرونده یا حکم قضایی ندارند.

رسانه‌های حوزه اقتصاد و فناوری دلیل خروج آقای رحمانی را "فشارها" بر او گزارش کرده بودند.

منابع قضایی یا امنیتی در ایران خبر بازداشت معاون بین‌الملل سرآوا را رسما تایید نکرده‌اند و در اطلاعاتی که به طور عمومی در دسترس است جزئیات چندانی درباره فردی با هویت عماد ادوارد شرقی در مقام معاونت بین‌الملل هلدینگ سرآوا وجود ندارد.

یک حساب کاربری حدود یک ماه پیش نوشته بود "ظاهرا عماد ادوارد شرقی، مسئول بین‌المللی هلدینگ سرآوا که قبلا به اتهام ارتباط با دول متخاصم به ده سال حبس محکوم شده، در حال فرار و خروج غیرقانونی از مرز دستگیر شده".

این حساب کاربری پیش از آن هم مطالبی درباره پرونده‌های امنیتی در ایران همرسانی کرده بود. در این حساب همچنین شواهد سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه با استدلال‌های فنی نظامی زیر سوال رفته بود.

این حساب کاربری در کنار خبر بازداشت مقام سرآوا نوشته بود: "گفتم یلدای استارت آپی رو به اهلش تبریک بگم."

استارت‌آپ به شرکت‌های نوپایی گفته می‌شود که اغلب در حوزه فناوری با ریسک‌پذیری بالا حول ایده‌ای برای رفع یک نیاز شکل می‌گیرند و گاه رشد سریعی دارند.

در سال‌های اخیر نشست‌هایی با عنوان "یلدای استارتاپی" با حضور فعالان این حوزه برگزار شده است.