هشدار رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس ایران به دولت درباره افزایش معاملات رمزارزها

بیت‌کوین

منبع تصویر، Reuters

با افزایش قیمت ارزهای دیجیتال و شدت گرفتن رغبت شهروندان ایرانی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، بعضی مقام‌های ایرانی درباره پیامدهای ورود حجم بالای نقدینگی به بازار رمزارزها هشدار داده‌اند.

قیمت بیت‌کوین طی بیست و چهار ساعت اخیر تا بالای ۵۷ هزار و ۸۰۰ دلار هم پیش رفت و رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس ایران در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران درباره افزایش معاملات ریالی برای خرید ارزهای دیجیتال در ایران هشدار داده است.

در این نامه که آقای توانگر آن را در حساب کاربری توییتر خود منتشر کرده گفته شده باخرید ریالی رمزارزها ازدرگاه‌های پرداخت داخلی در ایران "زمینه شکل‌گیری پرونده‌ای بزرگتر از سکه ثامن فراهم شده است."

آقای توانگر در نامه خود همچنین خواستار شناسایی مسیرهای خرید ارزی بیت‌کوین برای "جلوگیری از ضربه شدید به اقتصاد کشور و بازار سرمایه" شده است.

خروج سرمایه از بازار بورس ایران پس از افت متوالی آن در ماه‌های اخیر اتفاق افتاد که سهامداران متضرر با امید به جبران پولهای از دست رفته به بازارهایی نظیر رمز ارزها و به خصوص بیت کوین روی آوردند.

پرونده سکه ثامن که آقای توانگر از آن صحبت کرده به فعالیت "موسسه ثامن" برمی‌گردد که از سال ۱۳۹۵ به صورت آنلاین و با مدیریت فرهاد زاهدی فر کار خود را شروع کرد و تا سال ۱۳۹۷ در خرید و فروش آنلاین انواع سکه‌های طلا و همچنین طلای آب شده فعالیت داشت و هزاران کاربر از طریق سایت متعلق به او معامله می‌کردند.

تا اینکه در مهرماه ۱۳۹۷ بعضی از کاربران اعلام کردند که امکان برداشت موجودی حساب‌های خود را ندارند و بعدا معلوم شد آقای زاهدی و همسرش از ایران خارج شده‌اند و عده زیادی از سرمایه‌گذاران متضرر شدند؛ بعدا البته مدیران این موسسه به ایران بازگردانده شدند.

افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در حالیست که گزارش‌ها از افزایش فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران حکایت دارند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

قیمت بیت‌کوین طی بیست و چهار ساعت اخیر تا بالای ۵۷ هزار و ۸۰۰ دلار هم پیش رفت و رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

خبرگزاری تسنیم در گزارشی گفته که در ایران بیش از ۲۰ صرافی ارز دیجیتال با تعداد معاملات قابل‌توجه وجود دارد که هیچ‌کدام از بانک مرکزی مجوز ندارند "اما با احراز هویت و تعیین سقف معاملات از طریق درگاههای بانکی دریافت و پرداخت پول ریال و معاملات ارزهای دیجیتال را انجام می‌دهند."

این گزارش می‌گوید "تنها در یک روز در یکی از صرافی‌های ایرانی که بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در ایران است و ۶۰۰ هزار نفر کاربر دارد ۱۳۹۶ میلیارد تومان طی ۲۴ ساعت تنها در ۱۲ ارز معروف معامله صورت گرفته است."

افزایش ارزش بیت‌کوین از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی در حالیست که سال پیش (۲۰۲۰) به دلیل تضعیف دلار این رمز ارز شاهد ۳۰۰ درصد رشد قیمت بود؛ که دلیل آن جایگزینی بیت‌کوین با دلار به عنوان محل امنی برای سرمایه‌گذاری بود.

علت اصلی رشد بیت‌کوین در هفته‌های اخیر اعلام خبر سرمایه‌گذاری ۱/۵ میلیارد دلاری شرکت تسلا و حمایت مدیر عامل آن- ایلون ماسک- از این رمزارز بوده است.

که البته او دیروز از بالا بودن قیمت بیت‌کوین و اتریوم- دیگر رمز ارز- صحبت کرده است.

تشدید کاهش ارزش ریال طی سال‌های اخیر بخصوص از سال ۹۷ و با معرفی ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث شده شهروندان ایرانی به دنبال منابع دیگری نظیر ارز و طلا برای فرار از کاهش ارزش سرمایه‌های خود باشند.

طی یک سال گذشته البته با تبلیغات دولت و حمایت ارکان بالای حکومتی بازار سرمایه در ایران برای مدتی نقدینگی بالایی را جذب کرد که دلیل آن برنامه ریزی دولت این کشور برای جبران کسری بودجه بود.

در فروردین ماه امسال شاخص کل بورس حدود ۵۰۰ هزار واحد بود که در مرداد ماه به بالای ۲ میلیون واحد هم رسید ولی پس از آن شروع به افت کرد.

عدد شاخص امروز یکشنبه (سوم اسفند ۱۳۹۹) به بالای یک میلیون و ۲۲۰ هزار واحد رسیده است.