نرخ تورم سالانه خانوارهای ایرانی در خرداد ماه به ۴۳ درصد رسید

تورم

منبع تصویر، Anadolu Agency

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود که درباره قیمت کالاها و خدمات منتشر کرده، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای ایرانی در خرداد ماه امسال را ۴۳ درصد اعلام کرده است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین قیمت‌ها در یک سال منتهی به ماه مورد نظر (خرداد) است.

بنابر اعلام مرکز آمار این نرخ نسبت به ماه قبلی (اردیبهشت) شاهد ۲/۵ درصد افزایش بوده است.

بالاترین نرخ تورم در ایران بعد از انقلاب این کشور به سال ۱۳۷۴ و در زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی برمی‌گردد که نرخ تورم ۴۹/۴ درصد بود.

بر اساس گزارش مرکز آمار نرخ تورم نقطه به نقطه در خرداد ماه به ۴۷/۶ درصد رسیده؛ به این معنی که در خرداد ماه امسال در مقایسه با همین ماه سال پیش، خانوارهای ایرانی برای کالاها و خدمات یکسان نزدیک به ۴۸ درصد بیشتر هزینه کرده‌اند.

در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه امسال بیشترین افزایش قیمت مربوط به روغن و چربی‌ها (۶۹/۹ درصد) و پس از آن حمل و نقل (۶۴/۸ درصد) بوده است.

بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبلی (اردیبهشت) مربوط به گروه سبزیجات و میوه و خشکبار بوده.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در خرداد ماه ۱۴۰۰ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۲/۳ درصد برای دهک ششم تا ۴۹/۱ درصد برای دهک دهم متغیر است.

افزایش تورم در حالی در ایران ادامه دارد که خرداد ماه سال پیش بانک مرکزی ایران به ریاست عبدالناصر همتی، نامزد شکست خورده انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران هدف تورمی امسال را ۲۲ درصد (با ۲ واحد نوسان مثبت و منفی) تعیین کرده بود.

دولت حسن روحانی در سال‌های اول به لطف گشایش‌های اقتصادی پس از برجام توانسته بود برای مدتی نرخ تورم را کاهش دهد که بعدا با شدت یافتن تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی با جهش همراه شد.

شیوع کرونا و تحریمهای آمریکا روزهای سختی را با اقتصاد ایران همراه کرده است؛ بسیاری از نامزدهای انتخابات اخیر و از جمله ابراهیم رئیسی از مبارزه برای برداشتن مشکلات معیشتی شهروندان ایرانی سخن گفتند.

صندوق بین‌المللی پول نرخ تورم در سال جاری (میلادی) را ۳۹ درصد تخمین زده؛ این نهاد نرخ تورم در سال گذشته را ۳۶/۵ درصد اعلام کرده بود.