تاکید گروه 20 بر احیای رشد اقتصاد جهانی

bush
Image caption جورج بوش می گوید که بحران مالی فعلی را نمی توان ظرف یک شب برطرف کرد

رهبران کشورهای عضو گروه 20 که برای مذاکره درباره بحران مالی جهانی در واشنگتن- پایتخت آمریکا- گرد هم آمده بودند، به نشست خود پایان دادند.

گروه 20 شامل کشورهای توسعه یافته ایی مانند آمریکا و ژاپن و نیز کشورهای در حال توسعه مهمی مانند چین، هند و برزیل می شود. کشورهای عضو این گروه در مجموع حدود 85 درصد تولید ناخالص ملی دنیا را در اختیار دارند.

رهبران این کشورها امیدوار بودند که درباره یک مجموعه اصلاحات اساسی در نظام های مالی جهانی به توافق دست پیدا کنند.

نتیجه مذاکرات فشرده آن ها بیانیه ای است که با لحنی قوی بر همکاری اعضای این گروه برای احیای رشد اقتصادی در جهان و اصلاح نظام مالی آن تاکید دارد، اما تغییرات مهم فوری در نظام فعلی توصیه نمی کند.

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، بعد از پایان نشست گروه 20 تاکید کرد که نشستی که او میزبانش بوده، به نفس خود نمی توانست بحران اقتصادی جاری را برطرف کند.

جورج بوش یادآور شد که تهیه مقدمات کنفرانس واشنگتن فقط در دو هفته انجام شد. او این نشست را آغاز یک پروسه و اولین نشست از مجموعه نشست هایی خواند که گروه 20 به زودی برگزار خواهد کرد.

با این همه، گروه 20 در بیانیه پایانی خود چند اصل کلی برای اصلاح ساختار نظامی مالی دنیا در آینده اعلام کرده است، هرچند دقیقا مشخص نکرده که این اصول چگونه باید اجرا شوند.

قرار است مقام های اقتصادی ارشد کشورهای عضو گروه 20 درباره نحوه اجرای این اصول به مذاکرات خود ادامه دهند.

یکی از این اصول کلی مورد نظر گروه 30، شفاف شدن اوراق بهادار پیچیده ای است که بازارهای جهانی عرضه می شود و یکی از دلایل اصلی بروز بحران در بازارهای مسکن و مالی آمریکا و اروپا اعلام شده است.

اصل دیگر، اداره و نظارت بهتر بر بازارهای مالی و نهادهایی است که درجه معتبر بودن شرکت ها در بازارهای بورس را رده بندی می کنند.

مورد دیگر، اصلاح شیوه مدیریت نهادهای بین المللی ایی مانند صندوق بین المللی پول است تا کشورهای در حال توسعه در آن ها از قدرت و مسوولیت بیشتری برخوردار شوند.

اما شاید مهم تر از این اصول کلی این باشد که کشورهای عضو گروه 20 موافقت کرده اند که مذاکرات سازمان تجارت جهانی را تا پایان امسال میلادی جاری، از بن بست فعلی خارج سازند.

این امر یکی از خواسته های مهم گوردون براون، نخست وزیر بریتانیاست. او توافق حاصله در واشنگتن را بسیار مهم ارزیابی کرده است.

آقای براون روز شنبه گفت کشورهای گروه 20 طی یک سال آینده در سیاست های تجارت آزاد خود محدودیتی ایجاد نخواهند کرد.

وی گفت که گروه 20 تلاش خواهد کرد که تا چند هفته دیگر چهارچوب جدید مذاکرات سازمان تجارت جهانی را تعیین کنند.

با این همه، آقای براون در واشنگتن به یکی از خواسته های اصلی خود نرسید و آن متعهد شدن تمام کشورهای عضو گروه 20 به سرمایه گذاری کلان در طرح های زیربنایی و اشتغال زاست.

حتی جورج بوش با این درخواست مخالفت کرد، به خصوص که مخالفت با این طرح در کنگره آمریکا به خاطر هزینه های سنگینی که در بر خواهد داشت، جدی است.

ولی، باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا، در این مورد با گوردون براون هم نظر است.

باراک اوباما روز شنبه در نخستین نطق رادیویی اش از زمان پیروزی در انتخابات آمریکا از نشست گروه 20 در واشنگتن استقبال کرد.

آقای اوباما بحران مالی جاری را فرصتی برای سرمایه گذاری های کلان در امور زیربنایی و تقویت اقتصاد کشورش می داند.

او هرچند در نشست گروه 20 در واشنگتن حضور نداشت، در دور بعدی مذاکرات این گروه که تا پایان ماه آوریل سال میلادی آتی برگزار خواهد شد، شرکت خواهد داشت.

جورج بوش در کنفرانس خبری خود گفت که آقای اوباما و مشاوران او را از روند مذاکرات مطلع کرده است.