سقوط شاخص سهام در آمریکا به کمترین حد طی 5 سال

مبادله گر سهام در نیویورک
Image caption سرمایه گذاران نگران ابعاد رکود اقتصادی هستند

با تشدید نگرانی ها درباره وضعیت اقتصادی آمریکا، شاخص سهام بازار داو جونز در نیویورک طی روز چهارشنبه 427 نمره سقوط کرده و به 7997 ممیز 28 رسید که کمترین رقم از سال 2003 تاکنون است.

افت بهای کالاهای مصرفی در ماه اکتبر رکورد تازه ای ثبت کرد و بی اطمینانی نسبت به یک طرح نجات احتمالی برای صنایع اتومبیل سازی آمریکا نگرانی از ادامه روند نزولی اقتصاد را تشدید کرد.

به علاوه بانک مرکزی آمریکا پیش بینی خود درباره رشد اقتصادی سال 2009 را در مقایسه با قبل کاهش داد که به فضای تیره موجود دامن زد.

بروس زارو از شرکت "دلتا گلوبال ادوایزر" در بوستون گفت: "بانک مرکزی با این کار عملا آنچه را که بازارها از قبل تشخیص داده بود تایید کرده است - اینکه رکود شروع شده است."

افت بهای کالاهای مصرفی در ماه اکتبر بزرگترین افت ماهانه طی 61 سال اخیر گزارش می شود که منعکس کننده افت شدید بهای انرژی نیز هست - بهای سوخت در آمریکا اکنون برای سومین ماه متوالی افت کرده است.

شرکت های اتومبیل سازی از عمده ترین بازندگان روز چهارشنبه در بازار سهام بودند چرا که شاخص جنرال موتورز 15 درصد سقوط کرد و به کمترین رقم در 66 سال گذشته رسید، درحالی که شاخص سهام شرکت فورد به کمترین رقم در 26 سال گذشته رسید.

سرمایه گذاران نگرانند که کنگره پیش از پایان دوره کنونی خود نتواند برای حل مشکلاتی که گریبانگیر صنعت خودروسازی شده است پیشنهادی ارائه کند.

مدیران شرکت های اتومبیل سازی طی دو روز در این هفته در برابر کمیته های سنا و مجلس نمایندگان کنگره حاضر شده و به نفع دریافت وامی 25 میلیارد دلاری استدلال کردند.

سرمایه گذاران نگران نحوه تاثیر ورشکستگی احتمالی شرکت های اتومبیل سازی آمریکا بر اقتصاد شکننده این کشور هستند.

همزمان سهام شرکت های مالی در اثر نگرانی پایدار نسبت به تاثیر انقباض اقتصادی بر بانک ها متحمل ضربه شد. ارزش سهام "بنک آو امریکا" 14 درصد و سهام "جی پی مورگان چیس" 11 درصد سقوط کرد.

سهام "سیتی گروپ" نیز با سقوطی آزاد 23 درصد پایین آمد و به پایین ترین سطح طی 13 سال گذشته رسید. این شرکت پیشتر اعلام کرده بود 53 هزار نفر دیگر را بیکار خواهد کرد. ارزش سهام این شرکت در ماه نوامبر 53 درصد پایین آمد.

مطالب مرتبط