مدیر عامل شرکت جنرال موتورز استعفا می دهد

Image caption ریک واگنر از سال 2000 میلادی مدیر عامل جنرال موتورز بوده است

ریک واگنر، مدیر عامل شرکت خودروسازی آمریکایی جنرال موتورز (جی ام) با کناره گیری از سمت خود موافقت کرده است.

ریک واگنر هشت سال است که مدیر عامل جنرال موتوروز، بزرگ ترین شرکت خودورسازی آمریکا، بوده است.

این شرکت در دوره مدیر عاملی آقای واگنر به مرزی ورشکستگی رسید. جنرال موتورز فقط از ابتدای 2005 میلادی تا کنون بیش از 82 میلیارد دلار ضرر کرده است.

با این همه، آقای واگنر در اواسط ماه مارس امسال هم تاکید کرده بود که از سمتش استعفا نخواهد داد. او هنوز رسما خبر کناره گیری قریب الوقوع خود را اعلام نکرده است.

اما یک مقام کاخ سفید به بی بی سی گفته است که ریک واگنر به درخواست دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به زودی از سمت خود کناره گیری می کند.

در تحولی دیگر، هیات مدیره کارخانه خودروسازی فرانسوی پژو- سیتروئن، کریستین استریف، مدیرعامل این کارخانه را اخراج کرده است.

هیات مدیره این شرکت می گوید برای روبرو شدن با مشکلات استثنایی در صنعت خودروسازی به تغییر مدیریت نیاز دارد.

ماه گذشته پژو- سیتروئن اعلام کرد که در سال 2008 میلادی، 460 میلیون دلار ضرر کرده است. این کارخانه همچنین اعلام کرد امسال 11 هزار کارگر خود یعنی حدود 10 درصد کارگران خود را بیکار خواهد کرد.

کمک دولت آمریکا دولت آمریکا بیش از 13 میلیارد دلار به شرکت جنرال موتورز وام اضطراری داده است تا از ورشکسته شدن آن جلوگیری کند.

این شرکت همچنین خواهان دریافت بیش از 16 میلیارد دلار دیگر از دولت فدرال است.

دولت آمریکا کمک مجدد به شرکت جنرال موتورز و رقیبش یعنی شرکت کرایسلر را به ایجاد تغییرات اساسی در ساختار و نحوه اداره آن ها دانسته است.

شرکت جنرال موتورز قصد دارد که در سال میلادی جاری تعداد زیادی از کارخانه هایش را تعطیل کند و از این به پس فقط چهار خودروی شورلت، بیوک، کادیلاک و "جی ام سی" را تولید کند.

ناظران انتظار دارند دست کم 47 هزار کارگر این شرکت در سراسر جهان امسال از کار بیکار خواهند شد.

رئیس جمهوری آمریکا این هفته برنامه دولتش برای کمک به شرکت های خودروسازی را اعلام خواهد کرد.

در بین شرکت های خودروسازی آمریکا، فقط شرکت فورد است که تا کنون از دولت کمک اضطراری درخواست نکرده است، هرچند مدیران فورد احتمال چنین درخواستی در آینده را رد نکرده اند.

مطالب مرتبط