مجلس ایران:دولت فورا لایحه بودجه را به مجلس بفرستد

مجلس
Image caption مجلس از دولت خواسته است تا لایحه بودجه سال آینده را فورا تقدیم مجلس کند

مجلس ایران از دولت این کشور خواسته است لایحه بودجه سال آینده را هر چه زودتر تقدیم مجلس کند تا نمایندگان فرصت کافی برای بررسی این لایحه داشته باشند.

محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس در جلسه علنی در پاسخ به انتقاد نمایندگان از تاخیر دولت برای ارائه لایحه بودجه گفته است: "هیات رئیس مجلس رسما از دولت خواسته است تا لایحه بودجه سال آینده را فورا تقدیم مجلس کند."

از لحاظ قانونی زمانی دقیقی برای ارائه لایحه وجود ندارد و در سالهای قبل به طور معمول این لایحه در نیمه دی ماه تقدیم مجلس می شد.

بر اساس آئین نامه داخلی مجلس، پس از آنکه رئیس جمهور لایحه بودجه را به مجلس تقدیم می کند، ابتدا نمایندگان و کمیسیون های تخصصی رسیدگی به این لایحه را آغاز می کنند و هر کمیسیون پیشنهادات و نظرات خود را جمع بندی و اعلام می کند.

در مرحله بعد کمیسیون تلفیق با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و نمایندگانی از کمیسیون های تخصصی به بررسی محتوی لایحه و پیشنهادات کمیسیون ها می پردازد.

نمایندگان مجلس در فرصتی یک ماهه لایحه را بررسی و برای طرح در صحن علنی مجلس آماده می کنند.

میانگین زمانی بررسی و تصویب لایحه بودجه حدود دو ماه است و نمایندگان مجلس می گویند که تاخیر دولت باعث می شود که نمایندگان مجلس فرصت کافی برای بررسی لایحه نداشته باشند.

لایحه بودجه مهمترین سند مالی دولت است و مهمترین لایحه ای است که هر ساله در مجلس بررسی و تصویب می شود.

لایحه بودجه سال ۱۳۸۸ آخرین لایحه بودجه دولت محمود احمدی نژاد به حساب می آید و بخش عمده این لایحه به وسیله دولت بعدی اجرا خواهد شد.

قیمت نفت و یارانه های نقدی

لایحه بودجه در شرایطی تدوین می شود که قیمت نفت در پائین ترین سطح خود در پنج سال اخیر قرار دارد و لایحه ای موسوم به "تحول اقتصادی" در دستور کار مجلس قرار دارد که هدف آن پرداخت نقدی یارانه ها به افراد کم درآمد است.

یکی از دلایل تاخیر دولت در ارائه لایحه این است که دولت منتظر تصمیم مجلس در باره لایحه تحول اقتصادی است. چون اگر این لایحه در مجلس تصویب شود، بخش عمده ای از یارانه های پرداختی حذف می شود و دولت بخشی از کالاها و خدمات نظیر آب، گاز، برق، بنزین، گازوئیل را با قیمت تمام شده عرضه خواهد کرد.

دولت می گوید که اگر این لایحه در مجلس تصویب شود، تاثیری زیادی بر نحوه تدوین لایحه بودجه سال آینده دارد و برای همین منتظر است تا مجلس در باره این لایحه تصمیم بگیرد.

آقای احمدی نژاد در پاسخ به این پرسش که لایحه بودجه چه زمانی تقدیم مجلس می شود گفته است:" اجازه دهید حالا که لایحه تحول اقتصادی تقدیم مجلس شده است، نمایندگان آن را به پیش ببرند و بر اساس آن پیش بینی لازم را برای بودجه انجام بدهیم."

البته نمایندگان مجلس می گویند که هنوز طرح تحول اقتصادی به تائید و تصویب مجلس نرسیده است و پیش از تصویب، امکان گنجاندن آن در لایحه بودجه وجود ندارد و بهتر است دولت منتظر تصویب لایحه تحول اقتصادی نماند و هر چه زودتر لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند.

اما این مسئله تنها محل اختلاف دولت و مجلس نیست. نحوه تنظیم لایحه بودجه، افزایش بودجه عمرانی و انضباط مالی از جمله مواردی است که برخی نمایندگان نسبت به آن اعتراض دارند.

تغییر شکل لایحه بودجه

سال گذشته لایحه بودجه به شکلی جدید و با حذف جزئیات مربوط به بودجه سازمان ها و طرح های مختلف، تدوین شده بود و در نتیجه، شمار ردیف های بودجه از ۷۰۰ مورد به سی و نه مورد کاهش پیدا کرده بود اما مجلس آن را به بیشتر از ۲۷۰ ردیف افزایش داد.

نمایندگان مجلس معتقد بودند که این شیوه بودجه نویسی، شفافیت لازم را ندارد و مجلس قادر نیست که در باره نحوه تخصیص اعتبارات تصمیم گیری و بر روند آن نظارت کند.

Image caption احمدی نژاد:اجازه دهید حالا که لایحه تحول اقتصادی تقدیم مجلس شده است، نمایندگان آن را به پیش ببرند و بر اساس آن پیش بینی لازم را برای بودجه انجام بدهیم

البته، دولت این نحوه بودجه نویسی را کارآمدتر و منطقی تر می دانست ولی مجلس با نظر دولت موافق نبود و برای همین ردیف های بودجه را افزایش داد.

به نظر می رسد با وجود اصرار نمایندگان مجلس، دولت عجله ای برای ارائه لایحه بودجه ندارد.

مقامات دولتی می گویند چون لایحه بودجه سال آینده کوچک و در حد ۵۰ صفحه است و لازم نیست نمایندگان همچون سالهای گذشته وقت زیادی برای لایحه بودجه صرف کنند. به همین دلیل دولت منتظر می ماند تا تکلیف لایحه تحول اقتصادی روشن شود و بعد از آن لایحه بودجه را ارائه می کند.

موضوع دیگری که محل اختلاف مجلس و دولت است، نبود انضباط مالی در بودجه سالانه است.

غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است که بودجه جاری دولت از ۲۳ هزار میلیارد تومان (۲۳ میلیارد دلار) در سال ۱۳۸۳ به ۵۸هزار میلیارد تومان(۵۸ میلیارد دلار) در سال گذشته افزاش پیدا کرده است و حداقل انتظار مجلس از دولت این است که این رقم در بودجه سال آینده افزایش پیدا نکند.

برخی نمایندگان مجلس نیز نسبت به افزایش بودجه عمرانی سالانه که بخشی از آن هر ساله به بخش بودجه جاری منتقل می شود، اعتراض دارند دولت امسال با کسر بودجه کلانی مواجه شد و لایحه ای شش هزار میلیارد تومانی (شش میلیارد دلاری) به مجلس داد تا بتواند کسری بودجه خود را از محل بودجه عمرانی تامین کند.

از نظر برخی کارشناسان، دولت برای آنکه نشان دهد هزینه های جاری اش کاهش یافته، در زمان تقدیم لایحه به مجلس، بودجه این بخش را پائین در نظر می گیرد و بعد در میانه سال وقتی که با کسری بودجه مواجه می شود، از بودجه عمرانی بر می دارد و کسری خود را می پوشاند.

نمایندگان مجلس می گویند که دولت باید در سیاست های مالی خود تجدید نظر کند و در زمان تدوین بودجه برآورد دقیقی از درآمدها و هزینه ها داشته باشد تا هر ساله مجبور نشود برای تامین کسری بودجه سالانه لوایح متعددی به مجلس ارائه کند.

مطالب مرتبط