هوندا مدیرعامل خود را تغییر می دهد

Image caption تاکئو فوکویی مدیرعامل هوندا در حال معرفی هوندا "اینسایت"

هوندا، بزرگترین شرکت اتومبیل سازی ژاپن پس از تویوتا، در ماه ژوئن سال 2009 از مدیریت تازه ای برخوردار خواهد شد.

بر اساس اعلام این شرکت در ماه ژوئن تاکئو فوکویی مدیرعامل فعلی هوندا از سمت خود کنار می رود و تاکانبو ایتو از دیگر مدیران ارشد این شرکت جایگزین او می شود.

هوندا مانند دیگر اتومبیل سازان ژاپن شاهد کاهش فروش محصولات خود در اثر بحران در بازارهای مالی و اعتباری جهان بوده است.

ضمن اینکه بالارفتن ارزش ین، پول رایج ژاپن در برابر دیگر ارزهای جهان نیز باعث افزایش قیمت محصولات ژاپنی در دیگر کشورهای جهان شده و مجموع این عوامل باعث شده که تویوتا و نیسا، دو شرکت رقیب هوندا هم مجبور به کاهش تولید و بی کار کردن کارگرانشان بشوند.

تویوتا پیش از هوندا خبر از تغییر مدیرعامل خود داد.

در ماه دسامبر سال 2008 هوندا اعلام کرده بود که سود این شرکت در سه ماهه آخر سال 90 درصد کاهش خواهد یافت.

این شرکت انتظار دارد در سال مالی جاری که در روز 31 مارس 2009 به پایان می رسد 80 میلیارد ین (معادل 856 میلیون دلار) سود کسب کند؛ این در حالی است که پیش بینی هوندا از سود خود در سال مالی جاری 185 میلیارد ین بود.

آقای فوکوئی که 64 سال سن دارد، در هنگام کناره گیری از سمت خود شش سال را در سمت مدیرعاملی هوندا گذرانده است و پس از کناره گیری کار خود را به عنوان مشاور هوندا ادامه خواهد داد.

آقای ایتو که 55 سال دارد در حال حاضر به عنوان مدیر بخش "عملیات اتومبیل" شرکت هوندا فعالیت می کند و پیش از آن هم مسئول بخش تحقیقات هوندا بوده است.

او گفته است قصد دارد دوباره انگیزه کارمندان را برای لذت بردن از کارشان افزایش دهد.

با این حال هوندا و گسترده تر از آن، صنعت اتومبیل سازی ژاپن باعث نگرانی عمده ای شده است و این خطر وجود دارد که ژاپن نیز وارد رکود شود.

تاثیر بحران مالی اخیر بر هوندا به اندازه ای بود که این شرکت در ماه دسامبر سال گذشته بطور ناگهانی توقف فعالیت های تیم فرمول یک خود را اعلام کرد تا بتواند "هزینه لازم برای ساخت نسل جدید اتومبیل های تجاری خود را تامین کند."

آقای فوکوئی امروز دوشنبه 23 فوریه اعلام کرد هنوز خریداری جدی برای تیم فرمول یک هوندا پیدا نشده و احتمال شرکت تیم هوندا در فصل 2009 مسابقات فرمول یک که بالاترین سطح رقابت های اتومبیلرانی در جهان محسوب می شود به حداقل رسیده است.

مطالب مرتبط