اروپا در مذاکره برای حل بحران اقتصادی

Image caption آقای سارکوزی اتهام حمایتگرایی را رد کرده است

رهبران اتحادیه اروپا امروز (یکشنبه اول مارس) در اجلاسی غیرمنتظره در بروکسل گردهم می آیند تا اختلافات خود بر سر نحوه مقابله با بحران اقتصادی را حل کنند.

درخواست برگزاری این اجلاس از سوی میرک توپولانک، نخست وزیر جمهوری چک - رئیس ادواری اتحادیه اروپا، پس از آن مطرح شد که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه قول داد سه میلیارد یورو به صنعت اتومبیل سازی فرانسه کمک کند.

گزارشگر بی بی سی در بروکسل می گوید بحران فشاری غیرمنتظره را متوجه اعضاء اتحادیه اروپا کرده است و باعث ایجاد تنش بین اعضاء با سابقه و اعضاء تازه، و همچنین میان کشورهای کوچکتر و بزرگتر شده است.

در حال حاضر به ویژه اعضاء شرق و مرکز اروپا نگران موازینی هستند که از دید آنها تنها برای حمایت کشورهای غرب اتحادیه از صنایع و اقتصاد داخلی خود وضع شده اند و حمایتگرایانه محسوب می شوند.

آقای سارکوزی که به خاطر کمک به صنایع اتومبیل سازی فرانسه یکی از رهبرانی است که مورد انتقاد قرار دارد، اتهام حمایتگرایی را رد کرد اما گفت اگر آمریکا از صنایع خود دفاع می کند شاید اروپا هم باید اقدامی مشابه را در پیش بگیرد.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا هشدار داده است که نباید از کمک های دولتی برای تقویت صنایع بحران زده داخلی استفاده کرد زیرا این مسئله روند پیشرفت اتحادیه اروپا به سمت ایجاد بازارهای رقابتی فرامرزی را معکوس خواهد کرد.

نه کشور مرکز و شرق اتحادیه اروپا، پیش از حضور در اجلاس بروکسل با یکدیگر دیدار کردند تا درباره ارزش درحال افت پول رایج خود، روند تعطیلی کارخانجات و احتمال ناآرامی های اجتماعی با یکدیگر گفتگو کنند.

مجارستان و لتونی میلیاردها یورو از یک صندوق اضطراری اتحادیه اروپا دریافت کرده اند و گزارشگر بی بی سی معتقد است احتمالا رومانی کشور بعدی در این مسیر خواهد بود.

مجارستان درخواست کمکی 180 میلیارد یورویی را برای کشورهای مرکز و شرق اروپا مطرح کرده است اما مقام های اتحادیه اروپا احتمال اتخاذ تصمیمی درباره ان درخواست را رد کرده اند.

مطالب مرتبط