10:11 گرينويچ - جمعه 06 مارس 2009 - 16 اسفند 1387

سهام آسیا متحمل ضربه ای تازه شد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

در پی سقوط ارزش سهام در بازارهای آمریکا به پایینترین میزان در 12 سال اخیر، بازارهای سهام آسیا هم دچار روندی نزولی شده اند.

در ژاپن شاخص Nikkei سقوطی 3.5 درصدی داشت و بازارهای کره جنوبی و استرالیا متحمل ضررهای بیشتری شدند.

یکی از عوامل عمده موثر در سقوط اخیر، انتظار برآورده نشده از چین بود که به نظر می رسید قصد دارد در روز پنج شنبه ششم مارس، اجرای یک مجموعه سیاست های محرک اقتصادی را در دستور کار قرار دهد، اما چین در این روز خبری را در این باره اعلام نکرد.

این در حالی بود که در اوایل هفته جاری امیدواری به اعلام یک مجموعه سیاست های محرک از سوی دولت چین باعث بالارفتن ارزش سهام در بازارهای مختلف شده بود.

دیگر عامل موثر در این سقوط، انتشار اخبار درباره احتمال ورشکستگی کامل شرکت جنرال موتورز با وجود کمک های دولت آمریکا و اعلام نظر کارشناسان مالی درگیر در طرح احیاء این شرکت بود که امکان ادامه کار آن را "بسیار غیرمحتمل" دانستند.

ارزش سهام در بازارهای سراسر آسیا سقوط کرد

همچنین سرمایه گذاران با نگرانی منتظر اعلام آمار جدید بی کاری در آمریکا هستند؛ لوسیندا چن، یک کارشناس امور تجاری و مالی از موسسه اقتصادی Macquire Private Wealth در سیدنی به خبرگزاری رویترز گفته است: "آمار بیکاری خوب نخواهد بود. پیشرفت سریعی درکار نیست."

بازار سهام Daw Jones در آمریکا شب گذشته با بیش از 4 درصد افت به کار خود پایان داد.

در ژاپن کماکان نگرانی از افزایش ارزش ین که به افزایش قیمت محصولات ژاپنی منجر شده به ادامه روند نزولی بازار Nikkei منجر شد.

سهام هوندا، دومین شرکت بزرگ اتومبیل سازی ژاپن نزدیک به چهار درصد و سهام گروه مالی میزوهو، دومین بانک بزرگ ژاپن 2.7 درصد افت داشت.

کارشناسان معتقدند سهام موسسه میزوهو به واسطه سقوط شدید سهام بانک Citigroup در آمریکا افت کرد که برای اولین بار در تاریخ قیمت سهام آن به زیر یک دلار رسید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.