150 میلیارد دلار برای احیای اقتصاد ژاپن

Image caption برنامه مشوق مالی ژاپن سرمایه گذاران آسیایی را امیدوار کرده است

تارو آسو، نخست وزیر ژاپن سومین بسته مشوق های اقتصادی خود به مبلغ 150 میلیارد دلار را معرفی کرده است تا کشور را از بدترین بحران مالی از زمان جنگ جهانی دوم نجات دهد.

آقای آسو در سخنرانی خود که از طریق تلویزیون ژاپن پخش شد، گفت که این برنامه که سومین مشوق مالی در طول چند ماه گذشته است، با این هدف اجرا می شود که اوضاع اقتصادی از این بدتر نشود و به وضعیت معیشتی مردم نیز کمک شود.

ژاپن که دومین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می شود در حال حاضر به دلیل کاهش تقاضا برای صادرات با مشکلات زیادی مواجه شده است.

با تشدید رکود اقتصادی در سراسر جهان، مصرف کنندگان که نگران از دست دادن شغلشان هستند، تمایلی به خرید دستگاه های الکترونیکی نشان نمی دهند.

دولت ائتلافی ژاپن قصد دارد لایحه برنامه اقتصادی جدید را تا آخر ماه جاری در پارلمان مطرح کند.

مشوق های اقتصادی که در چند ماه گذشته به اجرا در آمد شامل کاهش مالیات، عوارض بزرگراهها و افزایش ضمانت وامهایی بود که به شرکتهای کوچک داده می شود.

یکی دیگر از بخش های اقتصاد ژاپن که بیشترین آسیب را دیده صنعت خودروسازی است که صادرات آن بیش از60 درصد کاهش یافته است.

ژاپن همچنین یکی از مهمترین تولید کنندگان تجهیزات صنعتی در دنیاست.

سازمان های اقتصادی معمولا در دوران رکود، برنامه های سرمایه گذاری شان را به تعویق می اندازند و کاهش سرمایه گذاری در صنایع باعث کاهش تقاضا و تعمیق رکود شود.

تحلیلگران اقتصادی می گویند ژاپن زمانی در برابر بحران های مالی جهانی نسبتا آسیب ناپذیر به نظر می رسید زیرا بانک های این کشور به اندازه بانک های اروپایی و آمریکایی درگیر وام های پز مخاطره نبودند.

ولی اتکای ژاپن به بازارهای خارجی، این کشور را در برابر تحولات اخیر در اقتصاد جهان به شدت آسیبپ پذیر کرده است.

مطالب مرتبط