ایران و پاکستان قرارداد گاز را امضا کردند

پرچم ایران و پاکستان
Image caption مذاکرات خط لوله صلح از یک دهه پیش آغاز شده اما اختلافات هند و پاکستان مانع از نهایی شدن قرارداد شده است

در حاشیه نشست سران سه کشور ایران، افغانستان و پاکستان، قرارداد صادرات گاز از طریق خط لوله گاز میان تهران و اسلام آباد به امضا رسیده است.

بنابر گزارشها، محمود احمدي نژاد رییس جمهوری ایران و همتای پاکستانی اش، آصف علي زرداري، که به تهران سفر کرده است،‌ در حاشيه برگزاري نشست سه جانبه سران کشورهاي ايران، افغانستان و پاکستان، درباره مفاد نهايي اين قرارداد ديدار و گفتگو و آن را تاييد کردند.

این قرار داد به وسیله رضا کسایی زاده مدیر عامل شرکت صادرات گاز از جانب ایران و سید حسن نواب مدیر عامل شرکت سیستم های خط لوله بین ایالتی پاکستان در حضور روسای جمهور دو کشور امضا شد.

حجت الله غنیمی فرد نماینده ویژه رئیس جمهور در امور مربوط به خط لوله صلح گفته است که بر اساس این قرارداد روزانه 21.5 میلیون مترمکعب گاز به پاکستان صادر می شود و زمان اجرای آن عملا چهار سال و نیم از زمان امضای قرارداد خواهد بود.

هفته گذشته حجت الله غنیمی فرد نماینده وزیر نفت ایران در مذاکره صادرات گاز "موسوم به خط لوله صلح" به خبرگزاری مهر گفته بود: هیات پاکستانی روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده (دوم و سوم خرداد) به تهران سفر می کنند و بعد از اصلاحاتی در متن قرار داد، این متن برای امضا آماده می شود.

ایران مدتها پیش اعلام کرده بود قرارداد نهایی خط لوله صلح (بین ایران، پاکستان و هند) امضا خواهد شد اما اختلافات بین هند و پاکستان و کنار کشیدن هند از پروژه، باعث شده تا امضای این قرارداد به تعویق بیفتد.

روز گذشته وزارت نفت اعلام کرد، مذاکرات خط لوله صلح با سفر هيات پاکستاني به ايران در مراحل نهايي قرار دارد و با احداث اين خط لوله، گاز ايران به پاکستان از عسلويه صادر مي‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی ایران، پس از تصويب قيمت صادرات گاز ايران به پاکستان در دولت اين کشور و اعلام رسمي آن به وزارت نفت ايران، مذاکرات ايران و پاکستان براي تعيين زمان امضاي قرارداد صادرات گاز به پاکستان در دستور کار قرار گرفته بود.

بنابر این گزارش، فرمول قيمت گاز، صادرات از طريق خط لوله صلح به پاکستان بر اساس قيمت نفت وارداتي ژاپن و عددي ثابت است و دليل انتخاب نفت خام وارداتي ژاپن اين مسئله است که ژاپن بيشترين ميزان واردات گاز مايع طبيعي را در دنيا به خود اختصاص داده است.

مذاکرات طولانی بدون حضور هندوستان

مذاکرات درباره خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان از یک دهه پیش آغاز شده اما به دلایل اختلافات پاکستان و هند به قرارداد منجر نشده بود.

ایران مدتها پیش اعلام کرده بود که قرارداد نهایی خط لوله صلح امضا خواهد شد اما به دلیل اختلاف نظرهای دو کشور هند و پاکستان امضای این قرارداد به تاخیر افتاده بود.

تنش های سیاسی دو کشور هند و پاکستان و مخالفت آمریکا با این پروژه به عنوان مهمترین دلایل کندی مذاکرات و به نتیجه نرسیدن سفرهای مکرر مقامات مسئول طرف های مختلف توصیف می شد.

اختلافات دو کشور هند و پاکستان بر سر حق ترانزیت گاز صادراتی ایران که از داخل خاک پاکستان می گذرد، باعث شده تا مذاکرات بین سه کشور به نتیجه نرسد. هند حاضر به پذیرش درخواست پاکستان برای میزان ترانزیت گاز صادراتی ایران نیست و در زمینه محلی که گاز را از ایران دریافت کند با پاکستان اختلاف دارد.

در ماههای اخیر مذاکرات خط لوله صلح، بدون حضور هند دنبال شد و هیات های ایران و پاکستان چند بار در تهران و اسلام آباد با هم دیدار کرده بودند.

در حال حاضر هند برخلاف سالهای گذشته اشتیاقی برای حضور در خط لوله صلح نشان نمی دهد گر چه خارج شدن از این پروژه را بطور رسمی مطرح نمی کند.

آقای غنیمی فرد نماینده ایران در مذاکرات تاکید کرده بود که فعلا فروش گاز در پاکستان مطرح است.

با این حال ایران امیدوار است هند و پاکستان با هم به توافق برسند و قرارداد نهایی ساخت خط لوله بین سه کشور امضا شود.

طول خط لوله ایران به هند ۲۷۰۰ کیلومتر است و قرار است گاز صادراتی ایران را از مسیر پاکستان به هند منتقل کند. پیش بینی شده است که در صورت توافق نهایی ۱۱۰۰ کیلومتر از این خط لوله در ایران، ۱۰۰۰ کیلومتر در پاکستان و ۶۰۰ کیلومتر در هند احداث شود.

با تکمیل طرح انتقال گاز ایران روزانه ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز به هند و پاکستان صادر می شود که ۹۰ میلیون متر مکعب آن برای هند و ۶۰ میلیون متر مکعب آن برای پاکستان در نظر گرفته شده است.

هزینه اجرای این پروژه در برآورد ها اولیه چهار و نیم میلیارد دلار اعلام شده بود اما اکنون کارشناسان هزینه طرح را حدود هفت میلیارد دلار برآورد می کنند.

مطالب مرتبط