وزرای گروه بیست درباره پاداش های بانکی مذاکره می کنند

Image caption نحوه اداره بانک ها و خروج از رکود از موضوعاتی است که مورد بحث وزرای دارایی بیست کشور اقتصادی جهان قرار می گیرد

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا به وزرای دارایی بیست کشور صنعتی جهان که در لندن دیدار می کنند، هشدار داده که در توقف حمایت دولتی از بازارهای مالی جهانی عجله نکنند.

آقای براون گفت چنین کاری باعث خدشه وارد شدن به "شواهد تثبیت نشده بهبود" در اقتصاد جهان خواهد شد.

هرچند نخست وزیر بریتانیا تصمیم های گرفته شده در عرصه سیاست های مالی جهانی را "غیرمنتظره" خواند اما گفت این تصمیم ها برای حفظ میلیون ها فرصت شغلی در سرتاسر جهان لازم بوده است.

وزرای کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین که بلوک اقتصادی "بریک" (Bric - حرف اول نام هر یک از این چهار کشور) را تشکیل می دهند، نیز پیش از اجلاس گروه بیست، در دیداری هشدار دادند "بسیار زود است" که درباره پایان بحران مالی صحبت به میان آورد.

آنها در بیان موضع خود اعلام کردند پول های عظیمی که از سوی دولت های سراسر جهان به صنایع و بخش های مختلف اقتصادی تزریق شد را نمی توان با عجله و بدون ایجاد مشکلات تازه تر از این نظام خارج کرد.

در میان کشورهای اروپایی هم آلمان می خواهد کشورهای گروه بیست درباره تاریخ و چگونگی توقف موازین حمایتی اقتصادی مذاکره کنند اما دیگر کشورهای اتحادیه اروپا در این گروه مایل به چنین کاری نیستند.

خانم لاگارد درباره زمان بندی چنین اقدامی گفت: "فقط خدا می داند."

بحث بر سر پاداش های بانکی

در حال حاضر به نظر می رسد مهمترین موضوعی که در این اجلاس به مسئله بدل شده، موضوع نحوه جلوگیری از پرداخت پاداش های بیش از اندازه در بانک ها باشد.

کریستین لاگارد، وزیر دارایی فرانسه قول داده که "اقدامی تهاجمی" را علیه پرداخت های بیش از اندازه تدارک ببیند.

اما بریتانیا با این کار مخالف است و دیگر کشورها هم درباره اینکه چه راهی برای خروج از رکود بهترین است، نگرانند.

Image caption خانم لاگارد مخالف سرسخت پرداخت پاداش های بیش از اندازه به کارشناسان بانک هاست

در این جلسه که درواقع جلسه مقدماتی برای اجلاس آتی بیست کشور صنعتی جهان است، وزرای دارایی این کشورها به بررسی این موضوع خواهند پرداخت که آیا در سایه نشانه های اخیر از بهبود اوضاع اقتصادی، باید سیاست های اضطراری اتخاذ شده در زمان بحران را، که با هدف به راه انداختن چرخ اقتصاد در کشورهای مختلف تدوین شده بود، کنار بگذارند یا خیر.

در ماه های اخیر در اقتصاد فرانسه، آلمان و ژاپن نشانه های خروج از بحران پدیدار شده است.

خانم لاگارد در بیان موضع خود در قبال مسئله پاداش ها به بی بی سی گفت که پاداش ها یکی از عوامل بحران اقتصادی جهانی بوده اند و لازم است برای جلوگیری از تکرار مجدد این بحران، از احیاء روند پرداخت آنها جلوگیری شود.

فرانسه پیشنهاد کرده قوانینی تدوین شود که پاداش ها را محدود کند. ژان کلود یونکر، رئیس گروه وزرای دارایی کشورهای حوزه یورو، "حمایت کامل" خود از این موضع را اعلام کرده است.

اما آلیستر دارلینگ، وزیر دارایی بریتانیا این پیشنهاد را "غیرقابل اجرا" دانسته و در عوض خواستار اجرای سیاستی شده که پاداش ها را به عملکرد طولانی مدت کارمندان و کارشناسان بانک وابسته می کند.

بی بی سی دریافته که قرار است آقای دارلینگ پیشنهاد کند که پرداخت پاداش کارمندان هر پنج سال یک بار و تنها به شکل سهام انجام شود.

این پیشنهاد تا اندازه ای نگرانی های برخی دولت های اتحادیه اروپا را که از راه حل تعیین سقف برای پاداش ها حمایت کرده بودند، رفع می کند.

مطالب مرتبط