طرح مشاغل خانگی؛ برنامه تازه ایران برای مقابله با بیکاری

Image caption به گفته آقای شیخ الاسلامی، طرح مشاغل خانگی حمایت از کسانی است که در خانه کسب و کاری ایجاد کرده اند

وزارت کار ایران دوباره طرح تازه ای را برای مقابله با بیکاری مطرح کرده و می گوید که با اجرای طرح "مشاغل خانگی" یک میلیون شغل ایجاد می شود.

این دومین طرح اشتغال دولت احمدی نژاد در سالهای اخیر است. طرح بنگاههای زود بازده با سرو صدای زیادی همراه بود و بر اساس آخرین برآوردهای وزارت کار تنها ۹۰۰ هزار شغل ایجاد کرد.

در دولت دوم آقای احمدی نژاد، هم طرح تازه ای در دستور کار قرار گرفته است تا مرهمی باشد بر زخمی کهنه و خیل عظیم بیکارانی که هر روز وارد بازار کار می شوند.

عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر فعلی کار همانند همتای پیشین خود محمد جهرمی درصدد است تا نقش وزارت کار را در عرصه اقتصادی با تولید و ایجاد شغل برجسته کند.

این در حالی است که وزارت کار چنین وظیفه ای ندارد و مهمترین وظیفه وزارت کار و دولت این است که موانع سرمایه گذاری و تولید را برطرف کند و با این کار زمینه را برای ایجاد شغل فراهم کند.

طرح آقای شیخ الاسلامی بر خلاف همتای سابقش چندان روشن نیست ولی خودش می گوید که "طرح مشاغل خانگی حمایت از کسانی است که در خانه کسب و کاری ایجاد کرده اند."

به گفته وزیر کار، ظرفیت ایجاد شغل طرح مشاغل خانگی بیشتر از یک میلیون نفر است.

از ویژگی های طرح تازه به قول آقای شیخ اسلامی این است که نیاز به کارخانه، سوله و تشکیلات خاص، هزینه رفت و آمد ندارد و مشکلاتی نظیر آلودگی هوا و ترافیک نیز در طرح جایی ندارد.

ابعاد طرح تازه وزارت کار به درستی روشن نیست اما به نظر می رسد بخشی از این طرح به فعالیت های زنان خانه دار بستگی دارد.

Image caption دولت یک هزار میلیارد تومان وام اشتغال زایی قرض الحسنه به متقاضیان طرح مشاغل خانگی پرداخت می کند.

آقای شیخ الاسلامی می گوید "اشتغال زنان در طرح مشاغل خانگی و حضورشان در خانه به حفظ کیان، حرمت، جایگاه و کرامت بانوان منجر می شود و بسیاری از هزینه های ضروری افراد در خانه کاسته می شود."

دولت تصمیم گرفته فعلا یک هزار میلیارد تومان (یک میلیارد دلار) وام اشتغال زایی قرض الحسنه به متقاضیان طرح مشاغل خانگی پرداخت کند.

طرح های جنجالی و بی ثمر

این طرح در حالی در دستور کار قرار گرفته که سرنوشت طرح های دیگری نظیر بنگاههای زودبازده در دولت آقای احمدی نژاد و طرح ضربتی ایجاد اشتغال در دولت محمد خاتمی نتوانست به اهداف خود برسد.

بنابر تازه ترین آمار منتشر شده نرخ بیکاری در ایران ۱۱.۳ درصد است و در ماههای اخیر بر تعداد بیکاران به دلیل رکود اقتصادی افزوده شده است.

جمعیت بیکاران ایران بیشتر از سه میلیون است و دولت همواره سعی کرده تا با اجرای طرحهایی برای بخشی از بیکاران شغل ایجاد کند.

طرح جنجالی و پر سر و صدای بنگاههای زودبازده با وجود فشارهای دولت و اختصاص بیشتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان (بیست میلیارد دلار) به نتیجه مطلوب نرسید.

دولت برای اجرای این طرح در فاصله چهار سال بانک ها را وادار کرد تا بخشی از وامها را برای ایجاد این بنگاهها اختصاص دهند اما اکنون بانکها نمی توانند وام های پرداخت شده را پس بگیرند.

بنابر آمار بانک مرکزی ایران بانک ها ۴۸ هزار میلیارد تومان (۴۸ میلیارد دلار) وام پرداخت کرده اند و اکنون وام گیرندگان نمی توانند پول هایی را که از بانک گرفته اند، پس بدهند.

بخشی از این وامها مربوط به وامهایی است که به بنگاههای زود بازده داده شده است. رکود اقتصادی موجود در ایران و ناتوانی مدیران این بنگاههای برای اقتصادی کردن طرحها از جمله دلایل ناتوانی مدیران بنگاههای برای بازپرداخت وامهای بانکی است.

طرح پر سر و صدای بنگاههای زودبازده با وجود حمایت سرسختانه دولت تنها توانسته کمتر از یک میلیون شغل ایجاد کند و مشخص نیست که طرح بنگاههای مشاغل خانگی چگونه یک میلیون شغل ایجاد خواهد کرد.

مطالب مرتبط