استقبال گسترده از وام اشتغال در ایران

اسکناس
Image caption طرح ثبت نام اینترنتی از بیکاران متقاضی وام اشتغال در ایران با استقبال گسترده ای رو به رو شد

به گفته دست اندرکاران صندوق مهر رضا متقاضیان دریافت وام اشتغال در ایران به سایت اینترنتی این صندوق هجوم برده و در یک ساعت ۱۲۰ هزار نفر برای گرفتن وام نام نویسی کرده اند.

با گذشت بیش از یک روز از آغاز ثبت نام متقاضیان وام اشتغال در ایران، استقبال گسترده متقاضیان به حدی بوده که سبب اختلال در سایت اینترنتی مهر رضا شده است.

صندوق مهر رضا، چهار سال پیش با هدف کمک به ازدواج، اشتغال و ساخت مسکن به وسیله محمود احمدی نژاد تشکیل شد.

این صندوق از روز یکشنبه ۱۶ خرداد (۶ ژوئن) ثبت نام از متقاضیان وام اشتغال را برای مدت شش روز، از طریق یک سایت اینترنتی آغاز کرده است.

در حالی که خبرگزاری مهر از ثبت نام ۱۲۰ هزار نفر در یک ساعت خبر داده است مسئولان این صندوق اعلام کرده اند که در سال جاری ۲۰۰ هزار شغل توسط این صندوق ایجاد می شود.

به دلیل مراجعه زیاد متقاضیان، مسئولان صندوق از متقاضیان وام خواستند "به دلیل ادامه ثبت نام تا ۵ روز آینده از ورود بی مورد و تلاش برای ثبت نام تا ساعت ۲۰ روز یکشنبه خودداری کنند."

میزان وام صندوق مهر رضا برای مشاغل "خرد و خانگی" ۵ میلیون تومان، "خویش فرمایی و خوداشتغالی" ۱۰ میلیون تومان و برای طرح های کار آفرینی و تعاونی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان اعلام شده است و این وام ها با بهره ۴ درصد و بازپرداخت ۵ ساله است.

بر اساس شرائط اعلام شده از سوی صندوق مهر رضا، متقاضیان باید از افراد بیکار ۱۸ تا ۵۰ ساله باشند.

محمد کریمی، مدیر عامل صندوق مهر رضا از اختصاص اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومان برای مرحله اول ثبت نام خبر داد و گفت: "به میزان ۸۰۰ میلیارد تومان از متقاضیان کار ثبت نام خواهد شد."

او گفت که متقاضیان برای وام های بالای ۳۰ میلیون تومان باید وثیقه ملکی بگذارند و داشتن مهارت و تجربه، مدرک دانشگاهی فنی مرتبط با کسب و کار انتخابی را از شرایط عمومی متقاضیان دریافت وام اشتغال است.

بیکاری یکی از مهمترین معضلات اقتصادی و اجتماعی ایران است و جمعیت بیکاران این کشور بر اساس آمارهای رسمی بیشتر از سه میلیون نفر است ولی برخی کارشناسان تعداد بیکاران را بالاتر از چهار میلیون نفر برآورد کرده اند.

در ایران سالانه بیشتر از هشتصد هزار نفر، وارد بازار کار می شوند و گزارش ها نشان می دهد در حالیکه اقتصاد ایران توانایی لازم را برای پاسخگویی به متقاضیان جدید کار ندارد، هر سال خیل تازه ای به جمع بیکاران اضافه می شود.

آقای احمدی نژاد از چهار سال اول ریاست جمهوری اش سعی کرده است با وادار کردن بانک ها به پرداخت وام، برای بیکاران شغل ایجاد کند اما مشکل این است که اکنون بازار ایران با رکود رو به روست و تعداد زیادی از واحدهای تولیدی و صنعتی به دلیل شرایط بد اقتصادی در معرض ورشکستگی قرار دارند.

این نگرانی وجود دارد که با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها فشار بیشتری بر بخش های تولیدی وارد شود و در اثر تعطیلی کارگاه ها و کارخانه ها بر تعداد بیکاران در ایران افزوده شود.

طرح بنگاه های زود بازده یکی دیگر از برنامه های دولت اول آقای احمدی نژاد برای مقابله با بیکاری بود که در عمل موفقیت چندانی نداشته است.

این برنامه نیز با پرداخت وام شروع شد ولی گزارش های رسمی نشان می دهد که متقاضیان وام، بخشی از وام ها را در زمینه های دیگر نظیر خرید املاک هزینه کرده اند.

تجربه پرداخت وام های کم برای ایجاد شغل، پیش تر و در دولت محمد خاتمی آزمایش شد اما گزارش ها نشان می دهد که این تجربه نیز موفقیت آمیز نبوده است.

مطالب مرتبط