جایزه نوبل اقتصاد به اقتصاددانان آمریکایی و بریتانیایی رسید

پیتر دیاموند و دیل مورتنسن، اقتصاددانان آمریکایی، و کریستوفر پیساریدیس، اقتصاددان قبرسی تبار بریتانیایی
Image caption پیتر دیاموند و دیل مورتنسن، اقتصاددانان آمریکایی، و کریستوفر پیساریدیس، اقتصاددان قبرسی تبار بریتانیایی

جایزه نوبل سال ۲۰۱۰ در رشته اقتصاد به طور مشترک به دو اقتصاددان آمریکایی و یک اقتصاد دان بریتانیایی اعطا شده است.

روز دوشنبه، ۱۹ مهر (۱۱ سپتامبر) آکادمی سلطنتی علوم سوئد، پیتر دیاموند و دیل مورتنسن، اقتصاددانان آمریکایی، و کریستوفر پیساریدیس، اقتصاددان قبرسی تبار بریتانیایی را به عنوان برندگان جایزه نوبل در رشته اقتصاد معرفی کرد.

در اطلاعیه آکادمی سلطنتی علوم سوئد آمده است که دلیل اعطای جایزه نوبل به این سه نفر، تحقیقات آنان در زمینه تاثیر سیاست های اقتصادی بر نرخ بیکاری، فرصت های اشتغال و سطح دستمزد است.

دیل مورتنسن، کرسی اقتصاد در دانشگاه نورث وسترن، ایالت ایلی نوی، را در اختیار دارد و کریستوفر پیساریدیس استاد مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی وابسته به دانشگاه لندن است.

پتیر دیاموند هفتاد سال سن دارد و از اواسط دهه ۱۹۶۰ به تحقیق و تدریس در زمینه های مختلف اقتصادی اشتغال داشته است.

تحقیقات او طیف گسترده ای از موضوعات اقتصادی از جمله استقراض دولتی، کارکرد بازار سرمایه و انباشت سرمایه ، مالیات و اخیرا، عرضه و تقاضا در بازار کار را شامل شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پرفسور دیاموند را به عنوان یکی از اعضای فدرال ریزروز – بانک مرکزی ایالات متحده – معرفی کرده بود اما مجلس سنا پیشنهاد انتصاب او را نپذیرفت.

زمینه اصلی تحقیقات پرفسور مورتنسن، اقتصاد دان هفتاد و یک ساله آمریکایی، نظریه های اقتصاد خرد و همچنین اشتغال و بیکاری بوده و وی به خصوص در مورد بیکاری اصطکاکی (یا بیکاری بین دو شغل) تحقیقات مفصلی داشته است.

پرفسور پیساریدیس شصت و دو سال دارد و مقالات متعددی را در زمینه اشتغال و بیکاری منتشر کرده و تخصص او نگرش به پدیده اشتغال از دید اقتصاد کلان است. مقاله مشترک او با دیل مورتنسن تحت عنوان " ایجاد و نابودی فرصتهای اشتغال در نظریه بیکاری" شهرت دارد.

مطالب مرتبط