دولت ایران: هر ایرانی ماهی ۴۰ هزار تومان یارانه نقدی می گیرد

اسکناس ده هزار تومانی
Image caption چهار اسکناس ده هزار تومانی در ماه به هر ایرانی داده می شود ولی به جای آن هر ایرانی باید هشت اسکناس ده هزار تومانی به دولت بدهد

دولت ایران اعلام کرده که از روز بیست وهفتم مهر، ۸۱ هزار تومان به حساب هر فرد در استانهای خراسان رضوی، شمالی و جنوبی واریز می شود.

این مبلغ، یارانه هر فرد برای دو ماه است یعنی هر فرد ماهانه ۴۰ هزار و پانصد تومان یارانه نقدی دریافت خواهد کرد.

به این ترتیب در پنج ماه باقی مانده از سال دویست و دو هزار و پانصد تومان یارانه نقدی به هر ایرانی پرداخت می شود.

دولت اعلام کرده بود که ۶۰ میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی یارانه نقدی دریافت خواهند کرد. به این ترتیب حدود ۱۴ میلیون ایرانی یا متقاضی دریافت یارانه نبوده اند یا از نظر دولت مستحق دریافت یارانه نقدی تشخیص داده نشده اند.

بهروز مرادی مدیر عامل سازمان هدفمندی یارانه ها به تلویزیون دولتی ایران گفته که یارانه نقدی دیگر شهروندان ایرانی در تمام استانها تا هفته اول آبان واریز می شود.

به گفته آقای مرادی، یارانه نقدی که به حساب سرپرستان خانوار ریخته شده، "تا زمان اجرای قانون و آزاد سازی قیمت ها قابل برداشت نیست ولی پس از آزاد سازی قیمت ها خانوارها می توانند مبالغ واریزی را از حساب خود برداشت کنند."

اعلام رقم دقیق یارانه های نقدی یک روز بعد از آن صورت می گیرد که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، اعلام کرد که اولین بخش یارانه نقدی از روز بیست و هفتم مهر همزمان با تولد امام هشتم شیعیان، به حساب ایرانیان متقاضی دریافت یارانه نقدی واریز می شود.

پرداخت یارانه نقدی، در واقع شروع برنامه حذف یارانه هاست که قرار بود از ابتدای سال شروع شود.

در قانون حذف یارانه ها پیش بینی شده است که دولت در سال جاری، از محل افزایش قیمت کالاهایی نظیر بنزین، گازوئیل، برق و گاز، دولت می تواند ۲۰ هزار میلیارد تومان (۲۰ میلیارد دلار) درآمد داشته باشد.

یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که با اعلام رقم یارانه نقدی، هر ایرانی در ماههای باقی مانده تقریبا باید حدود چهار صد هزار تومان اضافه برای خرید کالاها بدهد و در مقابل دولت نصف آن را به صورت نقدی به وی برگرداند.

قرار است برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت کالاها، نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت، در اختیار خانواده ها قرار بگیرد و بخشی به تولید اختصاص داده شود و بخشی نیز در طرح های عمرانی هزینه شود.

بنابر قانون حذف یارانه ها، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات با اجرای قانون جدید حذف و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه می شود.

یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر، شکر، در مدت پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه می شود.

مطالب مرتبط