نگرانی اتحادیه اروپا از تشدید کسری بودجه یونان

جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان
Image caption جورج پاپاندرئو هفته گذشته گفته بود که دولتش هنوز قادر است میزان کسری بودجه خود را تا پایان سال جاری به حدود هشت درصد تولید ناخالص داخلی برساند

آمار جدید اتحادیه اروپا نشان می دهد که کسری بودجه دولت یونان از آنچه قبلا تصور می شد بیشتر است و این کشور ممکن است نتواند به هدف تعیین شده برای کاهش کسری بودجه خود دست یابد.

طبق این آمار، کسری بودجه یونان اکنون معادل پانزده ممیز چهار دهم درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

در سال گذشته میلادی این رقم دو درصد کمتر محاسبه شده بود.

جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان هفته گذشته گفته بود که دولتش هنوز قادر است همانطور که قول داده میزان کسری بودجه خود را تا پایان سال جاری میلادی به حدود هشت درصد تولید ناخالص داخلی برساند.

ولی در آغاز هفته جاری او در مصاحبه با یک روزنامه اذعان کرد که کسری بودجه، دولت یونان را تحت فشار زیادی قرار داده است.

آقای پاپاندرئو در این مصاحبه گفته بود ممکن است دولت ناچار شود برای بازپرداخت کمک های مالی اتحادیه اروپا مهلت بیشتری بخواهد.

مقامات اتحادیه اروپا، صندوق بین المللی پول و کمیسیون اروپا به آتن سفر کرده اند تا در باره لزوم اعطای سومین قسمت بسته نجات اقتصادی 145 میلیارد دلاری به یونان بحث و گفتگو کنند.

دولت یونان برای کاهش کسری بودجه و افزایش درآمد خود تلاش زیادی کرده است و از جمله حقوق کارمندان دولت را کاهش داده است.

افزایش مالیات ها و ثابت نگاهداشتن حقوق بازنشستگی از جمله تلاش های دیگر دولت یونان برای افزایش درآمد است.

این تلاش ها موجب یک رشته تظاهرات و اعتصاب ها در یونان شد که بعضی از آنها به خشونت منجر گردید.

مالکم برابانت، خبرنگار بی بی سی در آتن می گوید یکی از مشکلات متعدد دولت یونان این است که برنامه های صرفه جویی موجب کاهش فعالیت های اقتصادی شده و در نتیجه افزایش درآمد دولت از منبع افزایش مالیات ها، در حد انتظار نبوده است.

در ماه مه سال جاری رهبران شانزده کشور عضو منطقه یورو موافقت خود را با اعطای بسته نجات مالی ۱۴۵ میلیارد دلاری به یونان با هدف مقابله با بحران مالی این کشور اعلام کردند.

کمک مالی اعضای منطقه یورو به یونان با این امید صورت گرفته بود تا از گسترش بحران از یونان به سایر کشورهای اروپا جلوگیری شود.

درصد کسری بودجه یونان اکنون از کسری بودجه ایرلند که قبلا بیشترین کسری بودجه را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشت، بیشتر شده است.

مطالب مرتبط