به روز شده:  16:16 گرينويچ - دوشنبه 17 ژانويه 2011 - 27 دی 1389

هیجان انتخابات؛ این‌بار در اتاق بازرگانی ایران

نشان اتاق بازرگانی

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران مهمترین تشکل بخش خصوصی به حساب می آید

همزمان با ۱۲۷سالگی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، ثبت‌نام برای حضور نامزدها در دور هفتم انتخابات این نهاد وابسته به بخش خصوصی در اقتصاد ایران شروع شده است.

رقابت اصلی در این انتخابات برای حضور در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خواهد بود. این اتاق ۶۰ نماینده دارد که ۴۰ نماینده آن از بخش خصوصی و ۲۰ نماینده از طرف دولت انتخاب می‌شوند.

هم اکنون، محمد نهاوندیان از چهره‌های اصولگرا، ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران را به عهده دارد و انتخاب او در دور قبل انتخابات این اتاق به ۲۷ سال ریاست علینقی خاموشی پایان داد.

هفتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اسفندماه امسال برگزار می‌شود.

رقابت برای کسب دوباره قدرت

علینقی خاموشی، عضو حزب مؤتلفه اسلامی است که از سال ۵۹ وارد اتاق بازرگانی شده است و تا خرداد سال ۸۶ ریاست اتاق بازرگانی ایران را به عهده داشت. او هم اکنون رییس اتاق بازرگانی ایران و انگلیس است و گزارش‌هایی از احتمال حضور دوباره‌اش در دور جدید انتخابات این اتاق منتشر شده‌ است.

محمدرضا بهزادیان که از نامزدهای این دوره انتخابات هم به شمار می‌رود، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی، "گروه خواستاران تحول در اتاق بازرگانی" را که خودش هم عضو آن است، در کنار گروهی که "فعالان توسعه اقتصاد ایران" نامیده می‌شود و منسوب به آقای خاموشی است، رقبای اصلی در دور هفتم انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران می داند.

دو گروهی که به باور آقای بهزادیان، اصلی‌ترین رقبای هفتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن خواهند بود، در دور پیشین انتخابات این اتاق هم رقابت شدیدی داشتند.

در بیشتر سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، اتاق بازرگانی ایران عمدتا در اختیار محافظه‌‌کاران، به خصوص نزدیکان حزب مؤتلفه اسلامی بود.

محمد نهاوندیان رئیس کنونی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، از اصولگرایان میانه رو به شمار می رود

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ در ایران، هیأتی هفت نفره که علینقی خاموشی و اسدالله عسگراولادی هم در آن حضور داشتند، به فرمان آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی، اداره امور اتاق بازرگانی و صنایع و معادن را در دست گرفت و آقای خاموشی در اولین دور انتخابات به عنوان رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق تهران انتخاب شد. ریاست او بر این نهاد تا انتخابات دور قبل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ادامه داشت و در نهایت، در خرداد سال ۸۶ آقای خاموشی جایش را به محمد نهاوندیان داد.

در آن زمان، بسیاری از کارشناسان، برکناری آقای خاموشی را نتیجه هماهنگی دولت و همراهی مخالفان سیاسی دولت یعنی اصلاح‌طلبان برای برکناری او ارزیابی کردند.

آقای بهزادیان هم وجود همراهی بین گروه‌های مختلف برای تغییر آقای خاموشی را در دور قبل انتخابات این اتاق تایید می‌کند.

او می گوید که پیش از تغییر آقای خاموشی، فرض بر این بود که "همه قدرت‌های موثر در بخش خصوصی، دست به دست هم داده‌اند تا از مدیریت سنتی گذشته حمایت و آن را حفظ کنند، ولی امروز دیگر چنین تصوری وجود ندارد و نشان داده شد که اگر اعضای اتاق بخواهند، می‌توانند مدیران و هیات نمایندگانشان را تغییر دهند."

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پیش از آن، اصلاح‌طلبان توانسته بودند در سال ۸۴ کنترل اتاق بازرگانی تهران را در اختیار بگیرند و در همان دوره بود که محمدرضا بهزادیان رئیس این اتاق شد. هرچند این ریاست دیری نپایید و اختلاف نظرهای مختلف باعث شد محمد نهاوندیان جای او را بگیرد. کسی که چند سال بعد، رییس اتاق ایران و جانشین علینقی خاموشی شد.

آمادگی برای انتخابات

با نزدیک شدن موعد هفتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن به نظر می‌رسد رقبا در حال شناسایی دوباره یکدیگر هستند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گزارش داده است که اسدالله عسگراولادی، از اعضای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران که نزدیک به آقای خاموشی است، برای شرکت در دور جدید انتخابات این نهاد، نامزد شده است. آقای عسگراولادی رئیس سه اتاق مشترک "ایران و چین"، "ایران و استرالیا" و "ایران و روسیه" است.

با این حال، به باور کارشناسان، نمی‌توان توقع زیادی از تغییر مدیران اتاق بازرگانی ایران داشت، زیرا این اتاق اصولا اختیارات چندانی ندارد؛ به خصوص که نزدیک به ۷۰ درصد اقتصاد ایران در اختیار دولت است و بخش عمده‌ای از بقیه فعالیت‌های اقتصادی هم به کشاورزی، ساختمان و خرده‌فروشی اختصاص دارد که سهمی در اتاق بازرگانی ندارند.

اتاق بازرگانی ایران در تمام سال‌های گذشته تاثیر چندانی در اقتصاد ایران نداشته است

محمدرضا بهزادیان

محمدرضا بهزادیان معتقد است که "بخش خصوصی حداکثر می‌تواند در ۲۵ درصد از اقتصاد ایران موثر باشد." او تصریح می‌کند: "اتاق بازرگانی در تمام سال‌های گذشته تاثیر چندانی در اقتصاد ایران نداشته است."

آقای بهزادیان تغییر مدیران اتاق بازرگانی در انتخابات دور قبل را هم برای تغییر این شرایط کافی نمی‌داند و توضیح می‌دهد: "در چهار سال اخیر، افرادی دانشگاهی که عملا در بخش خصوصی فعال نبودند، مدیریت اتاق را به عهده داشته اند؛ کسانی که هیچ وقت پروسه یک پروژه و معامله بخش خصوصی را به طور کامل و از ابتدا تا انتها انجام نداده اند و با تنگناهای موجود در روش های اجرایی فعالیت‌های اقتصادی ایران آشنا نیستند، در نتیجه نمی‌توانند برای حل آنها اقدام چندانی بکنند."

او تصریح می‌کند: "اتاق بازرگانی و صنایع و معادن که باید چتر تشکل‌های کوچک بخش خصوصی باشد، در شرایط کنونی به دونده‌ای کاهل در میدان اقتصادی ایران تبدیل شده و با جثه بزرگش، فرصت فعالیت‌های دیگران را هم گرفته است."

اتاق بازرگانی ایران نزدیک به ۲۰ هزار عضو در سراسر کشور دارد و داشتن کارت عضویت معتبر و حداقل سه سال سابقه فعالیت اقتصادی از شرایط شرکت در انتخابات آن است. این اتاق با حضور نمایندگان دولت و بخش خصوصی و به منظور ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن فعالیت می‌کند.

همکاری با دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های وابسته به دولت یا تحت نظارت آن و شهرداری‌ها از جمله ارائه مشاوره در زمان تهیه لوایح و مقرراتی که با امور بازرگانی و صنایع و معادن ارتباط دارد، از وظایف این نهاد به شمار می‌رود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.