بانک مرکزی ایران: به وفور در بازار ارز می‌ریزیم

ارز حق نشر عکس mehr
Image caption قیمت ارز در بازار تهران افزایش پیدا کرده است

در پی افزایش نرخ ارز در بازار ایران، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی این کشور می گوید: "آنقدر در بازار ارز می ریزیم تا بازار اشباع شود".

آقای بهمنی به خبرگزاری فارس گفته که از روز شنبه هفتم خرداد، "به شدت دلار وارد بازار می کنیم و قیمت ها را به شدت می شکنیم."

تلاش بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز پس از آن صورت می گیرد که تقاضا در بازار برای ارز افزایش پیدا کرده و نرخ ارز در بازار غیر رسمی افزایش ناگهانی پیدا کرده است.

گزارش ها نشان می دهد که هر دلار در بازار تهران به بیش از ۱۲۱۰ تومان، یورو پول واحد اروپایی به ۱۶۹۵ تومان و پوند انگلیس به ۱۹۶۵ تومان رسیده است.

این در حالی است که بانک مرکزی ایران روز پنج شنبه، آخرین روز کاری هفته، نرخ هر دلار آمریکا را ۱۰۶۲ تومان، هر یورو را ۱۵۰۳ تومان و هر پوند را ۱۷۳۲ تومان اعلام کرده است.

گزارش ها نشان می دهد که بانک ها نیز در روزهای اخیر از فروش ارز به مسافران خارج از کشور خودداری کرده اند. تا پیش از این، مسافران می توانستند با در دست داشتن پاسپورت و بلیت هواپیما ۲ هزار دلار از شعب بانک ها ارز بخرند، اما در روزهای اخیر فروش ارز در بانک ها بسیار محدود شده است.

بنابر همین گزارش ها، صرافی ها نیز ارز نمی فروشند و برخی از آنها می گویند که بانک مرکزی دلار کافی وارد بازار نکرده و آنها دلاری ندارند که بفروشند.

آقای بهمنی می گوید که "بانک مرکزی به بانک ها، صرافی های بانک ها و صرافی های مجاز و متفرقه به حد وفور دلار تزریق می کند."

پیش از افزایش نرخ ارز در بازار، تقاضا برای طلا بسیار بالا بود و همین تقاضای بالا سبب شد تا بانک مرکزی تلاش کند کنترل بازار طلا را در دست بگیرد.

حراج سکه از طریق بانک کارگشایی که زیر نظر بانک ملی فعالیت می کند و عرضه سکه از طریق برخی شعب بانک ها، از جمله اقدامات بانک مرکزی برای کنترل قیمت سکه طلا در هفته های اخیر بوده است.

نرخ ارز در ایران (به تومان)
ارز بانک مرکزی بازار آزاد
دلار ۱۰۶۲ ۱۲۱۰
یورو ۱۵۰۳ ۱۶۹۵
پوند ۱۷۳۲ ۱۹۶۵

برخی کارشناسان اقتصادی می گویند که بعد از افزایش شدید قیمت سکه در بازار و بحث اضافه شدن مالیات بر ارزش افزوده بر سکه، نقدینگی به سمت بازار ارز سرازیر شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تائید چنین روندی می گوید: "وقتی فردی طلا می خرد به دلیل گران شدن سکه ناشی از اعمال مالیات بر ارزش افزوده، مجبور می شود به بازار کاذب ارز روی بیارود و تا هفته گذشته نقدینگی به سمت بازار سکه در حرکت بود، اما با اعمال مالیات بر ارزش افزوده دیگر تقاضایی برای این بازارها نیست."

آقای بهمنی به شهروندان ایرانی پیشنهاد می کند که به جای ارز بهتر است سکه بخرند چون "قدرت ذخیره و حفظ ارزش پول در طلا خیلی بیشتر از ارز است چرا که (طلا) دارای ارزش ذاتی است."

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، ارزش دلار در آینده کاهش پیدا می کند و برخی از هموطنانی که تازه وارد بازار ارزهای خارجی به خصوص دلار شده اند، "دلار را با قیمت های بالا می خرند و بعد یکباره با شکستن حباب قیمت ها، ضرر می کنند."

رئیس کل بانک مرکزی ایران معتقد است که با عرضه گسترده ارز در هفته آینده اختلاف بین بازار رسمی و آزاد کم می شود و "حتما قیمت دلار پائین می آید."

مطالب مرتبط