بانک مرکزی ایران: نمی توانیم سکه طلا را گران نکنیم

در واکنش به بالا رفتن قیمت سکه طلا در ایران که روز گذشته به بهای بالاتر از نیم میلیون (۵۰۰ هزار) تومان به فروش رفت، بانک مرکزی این کشور می گوید با افزایش قیمت جهانی طلا، ناگزیر از افزایش قیمت سکه است.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران روز جمعه بیست و هشتم مرداد گفته است زمانی که قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایش می یابد، به طور طبیعی قیمت سکه هم باید از سوی بانک مرکزی افزایش یابد.

آقای بهمنی به خبرگزاری مهر گفته است که هر ۴ قطعه سکه طلا که هشت گرم است برابر با یک اونس است و از تقسیم قیمت جهانی یک اونس طلا به ۴، قیمت سکه طلا به دست می آید.

قیمت جهانی هر اونس طلا در حال حاضر اندکی بیش از ۱۸۰۰ دلار است. با فرمول ارائه شده توسط رئیس کل بانک مرکزی ایران، قیمت هر قطعه سکه طلا در حال حاضر، بیش از رقم معامله شده در بازار تهران می شود.

آقای بهمنی گفته که بانک مرکزی تابع نرخ جهانی طلا است و نمی تواند با تغییرات نرخ هر اونس طلا، قیمت سکه را در بازار داخلی ثابت نگه دارد.

پیش از این بانک مرکزی ایران با هدف کمک به ثبات قیمت سکه در بازار اقدام به توزیع آن با نرخ دولتی کرده است. بهای دولتی هر قطعه سکه طلا روز پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۴۸۸ هزار و ۸۰۰ تومان بود که نسبت به یک روز پیش از آن ۹ هزار تومان افزایش داشت.

سکه با نرخ مصوب دولتی، هر روز در شماری از شعب بانکی عرضه می شود و متقاضیان با ارائه کارت ملی، می‌توانند حداکثر پنج قطعه سکه خریداری کنند.

گزارش ها از تهران حاکی است که سکه طلا در مواردی با قیمت ۵۱۰ هزار تومان نیز معامله شده است.

این رقم نسبت به دو روز گذشته بیش از ۱۰ هزار تومان افزایش نشان می دهد.

روز پنجشنبه قیمت هر اونس (۳۲ گرم) طلا در بازارهای جهانی نسبت به روز چهارشنبه بیش از ۲۰ دلار افزایش داشت.

در ایران رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر علت افزایش قیمت طلا را تداوم رکود اقتصادی اروپا و آمریکا و تورم ناشی از آن و تاثیر این رویداد بر بازار داخلی طلا دانسته است.