رشد شتابان قیمت طلا و سکه در بازار ایران

سیر صعودی قیمت سکه در بازار ایران همچنان ادامه دارد و بنابر گزارشها، هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم ۵۲۰ هزار تومان و هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید ۵۱۵ هزار تومان در بازار معامله شده است.

محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر به خبرگزاری مهر گفته که قیمت های فعلی سکه طلا "حبابی نیست و مطابق قیمت جهانی طلاست."

معمولا قیمت سکه طلا در بازار ایران از قیمت های جهانی تبعیت می کند و در روزهای اخیر با افزایش شدید قیمت طلا در بازارهای جهانی، قیمت سکه طلا در ایران نیز به شدت افزایش پیدا کرده است.

آقای کشتی آرای دلیل افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی را بحرا مالی دنیا، شوک وارده بر بورسها و کاهش شاخص قیمت سهام در بورس های بین المللی می داند.

به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر، نگرانی از رکود اقتصادی در اروپا و آمریکا نیز به افزایش قیمت طلا دامن زده است.

آقای کشتی آرای در گفتگو با خبرگزاری فارس، پیش بینی کرده که "در آینده ای نه چندان دور، قیمت سکه در بازار داخلی به ۶۰۰ هزار تومان نیز خواهد رسید."

در ایران سکه به عنوان نوعی سرمایه گذاری مطمئن تلقی می شود که ریسک چندانی هم متوجه آن نیست و معمولا خریداران به این پول های خود را تبدیل به سکه می کنند که اگر از خرید سکه سود نکنند، زیان نمی برند.

قیمت هر قطعه سکه در اول انقلاب ایران یعنی سال ۱۳۵۷ خورشیدی، ۴۲۰ تومان بوده و این روند در پایان جنگ هشت ساله به کمتر از ۱۰ هزار تومان رسید.

در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی سکه به بیشتر از ۳۸ هزار تومان رسید و در دولت محمد خاتمی این رقم دو برابر شد. در دو سال پایانی دولت اصلاحات قیمت هر سکه به رقم ۱۲۲ هزار تومان معامله می شد.

اکنون نیز هر قطعه سکه طلا به بیشتر از ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و با توجه به رشد قیمت جهانی طلا، احتمال افزایش بیشتر قیمت آن نیز وجود دارد.

در واکنش به بالا رفتن قیمت سکه طلا در ایران محمود بهمنی رئیس بانک مرکزی ایران گفته است زمانی که قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایش می یابد، به طور طبیعی قیمت سکه هم باید از سوی بانک مرکزی افزایش یابد.

آقای بهمنی گفته که بانک مرکزی تابع نرخ جهانی طلا است و نمی تواند با تغییرات نرخ هر اونس طلا، قیمت سکه را در بازار داخلی ثابت نگه دارد.

پیش از این بانک مرکزی ایران با هدف کمک به ثبات قیمت سکه در بازار اقدام به توزیع آن با نرخ دولتی کرده است اما اکنون بانک مرکزی چنین قصدی ندارد و معتقد است که بازار داخلی از قیمت های بین المللی تبعیت می کند.

سکه با نرخ مصوب دولتی، هر روز در شماری از شعب بانکی عرضه می شود و متقاضیان با ارائه کارت ملی، می‌توانند حداکثر پنج قطعه سکه خریداری کنند.

در کنار رشد سریع قیمت سکه، برخی کارشناسان نیز نسبت به "حبابی شدن" قیمت سکه ابراز نگرانی کرده و معتقدند که به همان سرعتی که قیمت طلا به دلیل بحران های اقتصادی در جهان افزایش پیدا کرده می تواند به همان سرعت نیز سقوط کند.