کاهش بیکاران و وعده دولت ایران برای ریشه‌کنی بیکاری

کارگران فصلی حق نشر عکس mehr
Image caption بیکاری یکی از مهمترین معضلات اقتصادی ایران است و طرحهای دولت برای حل آن نتیجه بخش نبوده است

مرکز آمار ایران میزان بیکاری تابستان امسال را ۱۱.۱ درصد اعلام کرده و نوشته که تعداد بیکاران ایران در تابستان بیشتر از دو میلیون و۵۹۰ هزار نفر بوده است.

بنابر این گزارش، در این مدت نرخ بیکاری در بین جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله ۲۲.۵ درصد یعنی دو برابر میانگین نرخ بیکاری بوده است.

این گزارش نشان می دهد که نرخ بیکاری نسبت به تابستان سال گذشته که ۱۳.۶ درصد بود ۲.۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

دولت محمود احمدی نژاد می گوید که سال گذشته یک میلیون و ششصدهزار شغل ایجاد کرده است و می خواهد در سال جاری دو میلیون و نیم شغل دیگر نیز ایجاد کند.

این در حالی است که تا پیش از این حتی در بهترین شرایط یعنی با رشد اقتصادی بیشتر از شش درصد، دولت به سختی می توانست ۷۰۰ هزار شغل در سال ایجاد کند و منتقدان می گویند که با وجود کاهش شدید رشد اقتصادی، ایجاد این تعداد شغل امکانپذیر نیست.

با آنکه دولت می گوید سال گذشته یک میلیون و ششصد هزار شغل ایجاد کرده اما گزارش مرکز آمار نشان می دهد که از زمان روی کار آمدن آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، تاکنون، بیشترین میزان بیکاری مربوط به سال گذشته بوده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سهم بیکاران تحصیلکرده در بازار کار ایران روز به روز در حال افزایش است

مرکز پژوهشهای مجلس نیز ایجاد یک میلیون و ششصدهزار شغل در سال گذشته و برنامه ایجاد دو میلیون و پانصدهزار شغل در سال جاری را "مورد تردید جدی" قرار داده و با کنار هم گذاشتن اطلاعات و آمار سالهای قبل نوشته که چطور می توان پذیرفت وقتی در سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ با رشد اقتصادی حدود شش درصد به طور متوسط سالانه ۷۶۴ هزار شغل ایجاد شده، در سال گذشته با رشد یک درصدی یک میلیون و ششصدهزار شغل ایجاد شده باشد.

در سه سال گذشته بانک مرکزی و مرکز آمار گزارش شاخص های اقتصادی نظیر رشد اقتصادی و میزان سرمایه گذاری را منتشر نکرده اند و مرکز پژوهشها می گوید که "همین امر خلاف سبب شده که بعضی مقامات اجرایی با ارائه ارقام بدون استناد مراجع رسمی وضع موجود را موفق جلوه بدهند."

مجلس و دیگر نهادی رسمی سعی کرده اند به دولت فشار وارد کنند که آمارهای رسمی را منتشر کند اما دولت تاکنون در مقابل این فشارها مقاومت کرده است و انتشار آمارهای رسمی همچنان متوقف است.

در نبود گزارشهای رسمی، برخی کارشناسان با استناد به گزارشهای صندوق بین المللی پول می گویند که روند نرخ رشد اقتصادی در سه سال گذشته به شدت کاهش پیدا کرده و با پائین آمدن نرخ رشد اقتصادی، طبیعی است که باید نرخ بیکاری افزایش پیدا کند.

این گروه از کارشناسان می گویند که اقتصاد ایران در چند سال گذشته در شرایط رکود قرار داشته و مواردی نظیر حجم بالای معوقه های بانکی و چک های برگشتی وجود چنین وضعیتی را تائید می کند.

به نظر تحلیلگران اقتصادی، وقتی در دوران رونق اقتصادی و رشد اقتصادی بالای شش درصد در طول چهار سال دولت به سختی توانسته دو ونیم میلیون شغل ایجاد کند، چگونه می توان قبول کرد که بدون هیچ اتفاق مهمی در عرصه اقتصادی، دولت بتواند در یک سال همین تعداد شغل ایجاد کند؟

با این حال دولت بر نظرات خود اصرار دارد و یک هفته پیش نیز آقای احمدی نژاد با حمله به منتقدان سیاستهای اقتصادی گفت که تا پایان سال آینده مشکل بیکاری را در ایران ریشه کن خواهد کرد.

هر ساله نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر وارد بازار کار می شوند و کارشناسان می گویند حتی اگر دولت بتواند وعده خود را عملی کرده و برای همه بیکاران شغلی ایجاد کند باز هم نخواهد توانست بیکاری در ایران را به کلی ریشه کن کند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست