سهام بانک بریتانیایی استاندارد چارترد بهبود یافت

بانک استاندارد چارترد حق نشر عکس PA
Image caption بانک استاندارد چارترد اتهام پولشویی به نفع ایران را رد کرده است

در آغاز معاملات بازار سهام لندن در روز چهارشنبه، ١٨ مرداد (٨ اوت)، بهای سهام در بانک استاندارد چارترد که روز قبل از آن به شدت تنزل کرده بود ٦.٥ درصد افزایش یافت.

علت کاهش ارزش سهام این بانک، که حدود ١٧ میلیارد دلار از ارزش کل سهام این شرکت کاست، اظهارات مقامات اداره نظارت بر فعالیت بانکی ایالت نیویورک آمریکا در مورد تخطی این بانک از مقررات تحریم ایران بود.

این اداره گفته است که بانک استاندارد چارتر به خاطر سودجویی، در پولشویی مبلغی معادل دویست و پنجاه میلیارد دلار به نفع ایران دست داشته و به همین دلیل، ممکن است با جریمه نقدی خطر لغو پروانه فعالیت در این ایالت مواجه شود.

خطر پرداخت جریمه نقدی و از دست دادن امکان فعالیت در مرکز مالی ایالات متحده باعث نگرانی در مورد آینده این بانک و در نتیجه، تنزل بهای سهام آن شد.

بانک استاندارد چارتر این اتهام را رد کرده و گفته است که ارتباط مالی آن با ایران در چارچوب مقررات آمریکا بوده است.

اتهام علیه این بانک واکنش های خشم آلود برخی مقامات بریتانیایی را به دنبال داشته که از "گرایش ضدبریتانیایی" در نهادهای مالی آمریکا سخن گفته و هدف از چنین اقداماتی را تضعیف موقعیت لندن به عنوان یک مرکز مالی جهانی دانسته‌اند.

بوریس جانسون، شهردار لندن، هشدار داده است که قواعد مالی نیویورک نباید "به خودمحوری تهاجمی علیه موقعیت لندن به عنوان مرکز مهم مالی جهان مبدل شود."

جان مان، نماینده و عضو کمیته مالی پارلمان بریتانیا گفته است که "فکر می کنم اقداماتی که علیه نهادهای مالی بریتانیا صورت گرفته در بالاترین رده حکومتی آمریکا هماهنگ می شود و دولت آمریکا در نظر دارد مرکز مهم معاملات مالی جهانی را از لندن به نیویورک انتقال دهد."

این نماینده پارلمان بریتانیا خواستار تحقیقات پارلمانی در این زمینه شد و گفت که نتیجه گرایش تبعیض آمیز آمریکا علیه نهادهای مالی بریتانیایی عامل تاکید نامتناسبی است که در مقایسه با مشکلات بانک های آمریکا، بر مشکلات بانکی بریتانیا گذاشته می شود.

ماه گذشته نیز یکی از کمیته های سنای آمریکا بانک بریتانیایی اچ اس بی سی این بانک را به پولشویی به نفع قاچاقچیان مواد مخدر در مکزیک، سوریه، ایران و گروه های تندرو عربستان سعودی متهم کرد.

در همانحال، به گفته خبرگزاری رویترز وزارت خزانه داری آمریکا و فدرال رزرو - بانک مرکزی ایالات متحده - از اتهاماتی که بنجامین لوسکی، رئیس اداره نظارت مالی نیویورک علیه بانک های بریتانیایی وارد کرده به خشم آمده اند.

آقای لوسکی در گزارشی گفته است که بانک استاندارد چارترد با مخفی کردن شصت هزار فقره معامله مخفیانه، توانست صدها میلیون دلار حق الزحمه به دست آورد.

بانک استاندارد چارترد این اتهام را رد کرده و گفته است که "تصویری که از این بانک ارائه شده کاملا غیرقابل قبول است."

مطالب مرتبط