اعلام حداقل دستمزد سال ۹۲ در ایران و واکنش‌ها به آن

به روز شده:  12:33 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391
کارگران

گروه‌های مختلف کارگری در ایران اخیرا بارها در اعتراض به شرایط اقتصادی و تأخیر در دریافت دستمزدهایشان دست به اعتراض زده‌اند

شورای عالی کار ایران حداقل دستمزد سال آینده خورشیدی را ۴۸۷ هزار تومان اعلام کرد که ۲۵ درصد بالاتر از حد اقل دستمزد سال ۱۳۹۱ است، اما فعالان کارگری و کارشناسان اقتصادی ایران این افزایش را ناکافی می‌دانند.

حد اقل دستمزد کارگران در ایران در سال ۱۳۹۱ نزدیک ۳۹۰ هزار تومان بود و نهادهای رسمی نرخ تورم را بیش از ۳۱ درصد اعلام کرده اند.

کمال اطهاری، کارشناس اقتصادی، به خبرگزاری کار ایران گفته است که میزان افزایش حد اقل دستمزد برای سال ۱۳۹۲ به گونه ای است که "کارگران را از حداقل ها نیز محروم می کند".

به گفته آقای اطهاری، تورم واقعی بالای ۵۰ درصد و خط فقر در مناطق شهری ایران "حداقل است یک میلیون تومان" است.

سعید ترابیان، فعال مستقل کارگری هم به خبرگزاری ایلنا گفته است که حداقل دستمزد تعیین شده حتی با برآورد "کسانی که به عنوان کارگر در جلسه تعیین مزد شورای عالی کار شرکت کرده بودند" مطابقت ندارد.

به گفته آقای ترابیان، آنها گفته بودند که هزینه اقلام مصرفی یک خانواده کارگری از سال گذشته تا کنون ۶۴ درصد افزایش یافته است.

این فعال کارگری می گوید که مصوبه شورای عالی کار با نص صریح قانون کار مبنی بر لزوم افزایش حداقل دستمزدها متناسب با نرخ تورم مغایر است.

کمال اطهاری هم عقیده دارد که "شرایط فعلی نشان دهنده دور شدن مسئولان کشور از قانون اساسی است".

او گفته است: "برای مقابله با این شرایط باید به سمت تنش زدایی داخلی و خارجی برویم و با رفع تحریم ها و به وجود آوردن وفاق ملی به گونه ای که همه اقشار جامعه را در تصمیم گیری ها مشارکت دهیم، کشور می تواند از بحران اقتصادی نجات یابد".

گروه های مختلف کارگری در ایران در ماه های اخیر بارها در اعتراض به شرایط اقتصادی و تأخیر در دریافت دستمزدهایشان دست به اعتراض زده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.