رای دادگاه آمریکایی درباره تلاش اپل برای گران‌کردن کتاب‌های الکترونیک

قاضی دادگاهی در ایالات متحده حکم داده که شرکت اپل برای گران‌کردن کتاب‌های الکترونیک و از بین بردن رقابت در این بازار رو به رشد، با ناشران عمده تبانی کرده است.

دولت آمریکا از این رای استقبال کرده و آن را "پیروزی مشتریان" خوانده است.

شرکت اپل در واکنش گفته که ادعاهای شاکیان پرونده، نادرست است و برای این رای دادگاه، درخواست تجدیدنظر می‌کند.

دنیس کوت، قاضی فدرال این پرونده در منهتن نیویورک، می‌گوید "شواهد قانع‌کننده" وجود دارد که اپل در تبانی با ۵ ناشر عمده برای حذف رقابت در قیمت‌گذاری خرده‌فروشی کتاب‌های الکترونیک و گران‌کردن آنها "نقش محوری" داشته و قوانین آمریکا بر علیه انحصارگرایی را نقض کرده است.

پنج ناشر عمده درگیر از جمله انتشاراتی پنگوئن، پیش‌تر با مصالحه از این پرونده کنار کشیده بودند.

وزارت دادگستری ایالات متحده و ۳۳ ایالت این کشور، این پرونده را علیه شرکت اپل باز کرده بودند و رای اخیر این دادگاه، پیروزی آنها علیه این شرکت به شمار می‌رود.

اسکات همفیل، استاد حقوق دانشگاه کلمبیا در نیویورک، می‌‌‌گوید بعید است حکم امروز دادگاه، چندان قوی باشد ولی به شرکت‌‌‌های فنآوری درباره بایدها و نبایدها پیام می‌‌‌دهد.

'پیروزی میلیون‌ها مشتری کتاب الکترونیک'

Image caption متن ای‌میل‌های استیو جابز به روپرت مورداک، از جمله مستندات این پرونده بوده است

اپل، از طراحان و تولیدکنندگان عمده سخت‌افزار و نرم‌افزار است. گوشی هوشمند آی‌فون و همچنین لوح الکترونیک آی‌پد از محصولات معروف سال‌های اخیر این شرکت هستند.

در این پرونده، شرکت اپل متهم شده بود که برای از بین بردن برتری شرکت آمازون در عرضه آنلاین کتاب‌های الکترونیک، تبانی کرده و باعث شده است که قیمت این کتاب‌ها از ۱۰ دلار در آمازون، به ۱۳ یا ۱۵ دلار افزایش پیدا کند.

زمانی شرکت آمازون حدود ۹۰ درصد از بازار کتاب‌های الکترونیک را در دست داشت.

اپل پیش از این هم با اتهام مشابهی از سوی اتحادیه اروپا مواجه شده بود.

بیل بیر، رئیس قسمت مبارزه با انحصار در وزارت دادگستری آمریکا، در بیانیه‌ای گفته است که این رای دادگاه، "پیروزی میلیون‌ها مشتری بازار کتاب‌های الکترونیک است."

این مقام دولتی آمریکا گفته است: "این رای دادگاه، گامی حیاتی در جبران خسارت واردشده بر اثر اقدامات غیرقانونی اپل بود."

با انتشار رای دادگاه، سهام شرکت اپل در بازار بورس نیویورک ۳۰ سنت کاهش پیدا کرد و به ۴۲۲ دلار رسید.

تبانی با ناشران برای افزایش قیمت

Image caption تا پیش از 'تبانی' اپل با ناشران عمده، آمازون در بازار فروش کتاب‌های الکترونیکی دست بالاتر را داشت

شیوه قیمت‌‌گذاری کتاب‌‌های الکترونیک با کتاب‌‌های معمولی متفاوت است.

ناشران در آمریکا یک قیمت کلی را برای کتاب‌‌های خود تعیین می‌‌کنند و سپس آن را به نصف قیمت پشت جلد به فروشندگان می‌‌فروشند. فروشندگان نیز بر اساس شرایط بازار، قیمت عرضه کتاب‌‌ها را تعیین می‌‌کنند.

اما ناشران الکترونیک به توصیه اپل، روش دیگری را برای قیمت‌‌گذاری کتاب‌‌های الکترونیک انتخاب کردند.

آنها قیمت عرضه کتاب را خودشان تعیین می‌‌کنند و فروشندگان هم ۳۰ درصد از این قیمت را به عنوان حق‌‌العمل، سود می‌‌برند.

راه‌برد شرکت آمازون در فروش کتاب‌های الکترونیک این بوده که این کتاب‌ها را به شکل عمده از ناشران بخرد و سپس با قیمتی کمتر از بازار به مشتریانش بفروشد.

دولت آمریکا می‌گوید این توافق‌نامه‌ها بین اپل و ناشران، شرکت آمازون را وادار کرده که به الگوی مشابهی تن دهد و در نتیجه کتاب‌های الکترونیک ۵ ناشر عمده، تا ۱۸ درصد گران‌تر شوند.

متن نامه‌های الکترونیک استیو جابز، از بنیانگذاران شرکت اپل، به روپرت مورداک، رئیس مجموعه نیوز کورپ، از جمله مستندات این پرونده بوده است.

به گفته دولت آمریکا، این ایمیل‌ها نشان‌دهنده تمایل آقای جابز به گران‌کردن و "ایجاد یک بازار اصلی برای کتاب‌های الکترونیک روی قیمت‌های ۱۲.۹۹ و ۱۴.۹۹ دلار" بوده است.

وزارت دادگستری آمریکا در این دادگاه گفته است که می‌خواهد اپل را برای دو سال از استفاده از الگوی توافقی با ناشران منع کند.

این وزارتخانه همچنین گفته است بنا دارد اپل را برای ۵ سال از عقد قراردادهایی باز دارد که به این شرکت تضمین می‌دهد ارزان‌ترین قیمت خرده‌فروشی را در بازار ارائه می‌کند.

مطالب مرتبط