احتمال حمله به سوریه به گرانی دلار در ایران و نفت در جهان منجر شد

با جدی شدن احتمال حمله آمریکا و متحدانش به سوریه، قیمت دلار در ایران افزایش یافت.

قیمت دلار آمریکا، که دیروز (۵ شهریور) در بازار تهران ۳۱۵۰ تومان معامله می‌شد، امروز ۶ شهریور (۲۸ اوت) به ٣٢٨٠ تومان رسیده است. بدین ترتیب دلار ظرف یک روز بیش از ٢.۴درصد (دو و چهار دهم درصد) گران شده است.

در همین حال، قیمت نفت خام در بازارهای جهانی نیز به طور چشمگیری بالا رفته به طوری که ظرف یک، روز حدود ٣درصد به بهای هر بشکه نفت خام افزوده شده است.

اگرچه سوریه صادرکننده عمده نفت خام نیست، اما تبعات احتمالی درگیری نظامی با سوریه و بروز ناآرامی در خاورمیانه بازار نفت را دچار نوسان کرده است.

البته هنوز قیمت نفت فاصله زیادی با رکورد تاریخی ۱۴۵دلار در سال ٢٠٠٨ دارد.

در ایران به جز دلار سایر ارزهای خارجی نیز به طور قابل ملاحظه‌ای گران شده‌اند. قیمت پوند انگلیس با ٢٠٠ تومان افزایش به ۵۰۴۰ تومان رسیده و یورو نیز ١٧٠ تومان گران شده و ۴۳۵۰تومان معامله می‌شود.

علاوه بر بازار ارز، بازار سهام و اوراق بهادار تهران نیز به دنبال جدی شدن احتمال حمله به سوریه دچار نوسان شده و شاخص سهام ظرف یک روز از ۶۰۰۰۰ به ۵۸۸۰۰ کاهش یافته است.

البته به نظر می‌رسد که بخش قابل ملاحظه‌ای از سقوط شاخص سهام بازار تهران ناشی از پایین آمدن ارزش سهام شرکت‌های وابسته به تامین اجتماعی بوده است که به تغییر مدیریت این سازمان نسبت داده می‌شود.

بازارهای سهام در جهان نیز شاهد افت شاخص‌های خود بوده‌اند. سهام شرکت‌های هواپیمایی از جمله سهامی است که قیمتشان به طور محسوسی پایین آمده است.

مطالب مرتبط