'استعفای وزیر اقتصاد ایران منتفی شد'

Image caption منابع نزدیک به دولت تاکنون خبر استعفای وزیر دولت را تایید نکرده‌اند

چند نماینده مجلس گفته‌اندکه استعفای وزیر اقتصاد "پس از دلجویی نمایندگان از او" منتفی شده است.

پیش تر گزارش شده بود که علی طیب‌نیا امروز یکشنبه ۱۷ آذر (۸ دسامبر) پس از قانع نشدن مجلس از توضیحاتش درباره نرخ ارز گفته است که استعفا می‌دهد.

پس از انتشار این خبر، عبدالکریم رجبی و عزت‌الله یوسفیان ملا، دو نماینده مجلس به رسانه‌های ایران گفتند که پس از دلجویی نمایندگان از وزیر اقتصاد، استعفای او منتفی شده است.

یک نماینده مجلس از وزیر اقتصاد در مورد اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در مورد جلوگیری از کاهش بیشتر نرخ ارز سئوال کرده بود و پس از توضیحات علی طیب‌نیا در صحن علنی رای‌گیری شد، اما اکثریت نمایندگان از توضیحات وزیر اقتصاد قانع نشدند.

آقای رجبی عضو کمیسیون اقتصاد به خبرگزاری فارس گفت: "این موضوع باعث ناراحتی وزیر اقتصاد شد، چرا که عملا وزیر اقتصاد عضو شورای پول و اعتبار بوده و بانک مرکزی دارای استقلال در تصمیم‌گیری است."

آقای رجبی گفت محمد باهنر، رئیس جلسه هم گفته "این موضوع باید از طریق هیئت دولت پیگیری شود و ربطی به وزیر اقتصاد ندارد."

آقای باهنر همچنین پاسخگویی وزیر اقتصاد را درباره اظهارات ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، نشانه "حسن نیت و احترام" او به مجلس دانست.

قاسم جعفری، یکی از نمایندگان مجلس از علی طیب‌نیا درباره اظهارات رئیس بانک مرکزی سوال کرد که گفته بود جلوی کاهش بیشتر قیمت دلار را می‌گیرد.

علی طیب‌نیا در توضیح سیاست بانک مرکزی گفت اگرچه "دولت قویا از کاهش نرخ ارز و تقویت پول ملی استقبال می‌کند" اما درباره کاهش مقطعی نرخ ارز به دلایل روانی نگرانی وجود داشته است.

پیش از این ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، گفته بود: "کاهش نرخ ارز دلیل خاصی ندارد و خوش‌بینی افراد باعث کاهش نرخ شده؛ نرخ ارز منطق خاص خود را دارد و کاهش بیشتر آن از سوی دیگر تاثیرات منفی را در بر دارد."

علی طیب‌نیا در توضیح این سیاست به مجلس گفت: "در آستانه مذاکرات خارجی این نگرانی وجود داشت که برای یک دوره کوتاه مدت و به دلیل اثرات روانی، ما شاهد یک کاهش در نرخ ارز باشیم، کاهشی که موقتی بود و بعد از چند روز به روند قبلی خود باز می‌گشت."

او گفت این امر می‌توانست مشکلاتی ایجاد کند.

این توضیحات نمایندگان مجلس را قانع نکرد و برخی از نمایندگان منتقد می‌گفتند دولت قصد دارد با بالا نگاه داشتن نرخ ارز بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند.

به گفته عزت‌الله یوسفیان ملا، نماینده مجلس، "ارائه کارت زرد" به آقای طیب نیا سبب شد تا او از استعفا صحبت کند.

مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس ایران اگر نمایندگان سه بار از توضیحات وزیری قانع نشوند استیضاح وزیر در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط