معاون رییس‌جمهوری ایران: رانت‌خوارها را معرفی کنید

اسحاق جهانگیری
Image caption اسحاق جهانگیری در واکنش به نامه احمد توکلی درباره 'ویژه‌خواری ۶۵۰ میلیون یورویی' از عملکرد وزارت صنایع و بانک مرکزی دفاع کرد

معاون اول رییس‌جمهوری ایران به نهادهای اجرایی یک هفته مهلت داده صاحبان درآمدهای غیرموجه و ویژه‌خواران اقتصادی را معرفی کنند.

اسحاق جهانگیری در بخشنامه‌ای که در سایت دولت منتشر شده، از دستگاه‌های اجرایی خواسته گزارش کامل اقدام‌های غیرقانونی در زمینه تهیه ارز، مواد و تجهیزات، پرداخت غیرقانونی پول و اجرانکردن تعهد قرارداد‌ها را به ویژه در شرایط تحریم به دفتر او بفرستند.

در این بخشنامه از نهادهای دولتی خواسته شده مشخصات کامل اشخاص متخلف در سازمان‌های دولتی و غیردولتی و میزان تخلف آن‌ها را گزارش کنند.

هفتم دی ماه امسال، حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران از آقای جهانگیری خواسته بود که ظرف یک ماه گزارشی درباره کسانی که از شرایط ناشی از تحریم‌ها سوءاستفاده کرده‌اند، ارائه کند.

در ماه‌های اخیر بعضی از مقام‌های جمهوری اسلامی درباره فساد مالی ناشی از تحریم‌ها انتقاد کرده‌اند.

'واکنش به رانت‌خواری۶۵۰ میلیون یورویی'

علاوه بر دستور به نهادهای دولتی، اسحاق جهانگیری هم‌زمان در نامه‌ای از محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت و ولی‌الله سیف، رییس بانک مرکزی هم خواسته فضا را برای فعالیت ناسالم اقتصادی و رانت‌خواری فراهم نکنند.

نامه آقای جهانگیری در واکنش به اعتراض احمد توکلی، نماینده مجلس به وزیر صنعت و رییس بانک مرکزی نوشته شده است.

آقای توکلی پیش‌تر درباره رانت یا "ویژه‌خواری ۶۵۰ میلیون یورویی" یک تاجر واردکننده خوراک دام به وزیر صنعت و رییس بانک مرکزی نامه نوشته و از آن‌ها انتقاد کرده بود.

این نماینده مجلس تهران، بانک مرکزی و وزارت صنعت را متهم کرده که با در نظر گرفتن امتیازهای ویژه به گفته او "غیرقانونی"، از جمله خرید و پرداخت با تاخیر ارز، زمینه را برای "سود بادآورده"این تاجر وارد کننده خوراک دام فراهم کرده است.

در واکنش به اظهارات آقای توکلی، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری ایران نامه‌ای به وزیر صنعت و رییس بانک مرکزی نوشته و اقدام‌های این دو نهاد برای تسهیل واردات کالاهای ضروری را تایید کرده است.

آقای جهانگیری گفته "با تدبیر وزیر صنعت و رییس بانک مرکزی، وارد کننده ابتدا کالا وارد می‌کند و پس از چند ماه ارز خود را دریافت می‌کند و به فروشنده تحویل می‌دهد."

اما در عین حال معاون اول رییس‌جمهوری ایران تاکید کرده که این تسهیلات باید در اختیار تمام واردکنندگانی باشد که حاضر هستند با چنین شرایطی کالای اساسی وارد کنند.

مطالب مرتبط