نگرانی معاون اول رئیس جمهور ایران از وضعیت تولید برق

جهانگیری حق نشر عکس Isna
Image caption آقای جهانگیری می گوید کسانی که یارانه در زندگی آنها تاثیری ندارد انصراف دهند تا دولت ناچار نشود که برای حذف یارانه بگیران اقدام کند

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران کمبود برق در آینده را نگران کننده دانسته و گفته باید حداقل سالانه پنج هزار مگاوات برق به میزان تولید فعلی اضافه شود در حالی که نیروگاه‌های در دست ساخت ۳۸۰۰ مگاوات است "این بدان معناست که آینده نگران کننده ای برای کشور خواهیم داشت."

آقای جهانگیری گفته که به دلیل شرایط اقتصادی کشور در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها "شوک قیمتی به حاملهای انرژی" وارد نمی شود و اقتصاد "به دلیل تورم ۴۰ درصدی تحمل افزایش قیمتهای حاملهای انرژی را ندارد و همه قیمتها در حد ۲۰ تا ۲۵ درصد تغییر می کنند و یکی دو مورد نیز تغییر بیشتری دارند."

در اسفند ماه سال گذشته وزارت نیرو قیمت هر کیلووات ساعت برق را حدود ده تومان افزایش داد و قیمت هر کیلو وات ساعت برق از ۴۳ تومان به ۵۳ افزایش یافت.

ایران به طور متوسط ۴۵ هزار مگاوات برق تولید می کند و رشد مصرف برق در ایران به طور متوسط سالانه هشت درصد است.

مشکل اصلی صنعت برق ایران این است که درآمدهایش کمتر از هزینه هایش است و فاصله دخل و خرج باعث بدهی هنگفتی شده است. شرکت توانیر که مسئول تولید، انتقال و توزیع برق در ایران است، می گوید که صنعت برق ۱۷ هزار میلیارد تومان بدهی دارد.

سالانه ۲۰۰ میلیارد کیلووات ساعت برق ایران مصرف می شود و برآوردها نشان می دهد که با فروش برق به قیمت هر کیلو وات حدود ۵۰ تومان، این صنعت حدود ده هزار میلیارد تومان درآمد خواهد داشت. این محاسبه نشان می دهد که حتی اگر قیمت هر کیلو وات ساعت برق به یکصد تومان یعنی دو برابر رقم فعلی هم برسد مشکل بخش برق حل نخواهد شد.

این مشکل باعث شده که سرمایه گذاری در بخش تولید برق کاهش پیدا کند و این در حالی است که بخش برق مجبور است مبالغی از درآمدهایش را بابت یارانه نقدی در اختیار دولت قرار دهد.

آقای جهانگیری می گوید که " در هر شرایط ۳۰۰ میلیارد تومان سالانه از شرکتهای آب و سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از شرکتهای برق گرفته می شد تا به عنوان یارانه توزیع کنند."

به هر ایرانی ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی پرداخت می شود ولی درآمدهای حاصل از حذف یارانه ها برای تامین این مبلغ کافی نیست.

آقای جهانگیری با اشاره به کسری یارانه های نقدی می گوید که " تا آخر سال ۹۲ کل منابعی که از افزایش قیمت ها حاصل شد، ۹۰ هزار میلیارد تومان بود ولی ۱۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه بین مردم توزیع شد و این یعنی آنکه ۱۰۰ درصد منابع حاصل شده توزیع و ۴۰ هزار میلیارد تومان نیز اضافه از بودجه دولت پرداخت شده است."

برای همین هم دولت برای حل این مشکل در نظر دارد پرداخت یارانه نقدی به شیوه فعلی را متوقف کند. قرار است دولت از بیستم فروردین فرم هایی برای دریافت یارانه توزیع کرده و با ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه، پرداخت پول به بخش عمده ای از ایرانیان را متوقف کند.

آقای جهانگیری از مردم خواسته "بخاطر توجه به مسائل کشور، توجه به بخش هایی که نیاز به توجه جدی دارند مانند آب، درمان و ... از دریافت یارانه انصراف دهند."

معاون اول آقای روحانی گفته آنها که این یارانه تاثیر زیادی در زندگی آنها ندارد "خودشان تصمیم به انصراف" بگیرند تا دولت ناچار نشود که برای حذف یارانه‌بگیران اقدام کند.

مطالب مرتبط