ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی بیستم فروردین آغاز می‌شود

حق نشر عکس 1
Image caption دولت از مردم خواسته با مراجعه به سایت رفاهی تقاضای خود را برای دریافت یارانه ارائه کنند

دولت ایران برای کاهش تعداد یارانه بگیران، اعلام کرده است که از روز بیستم فروردین ثبت نام مجدد از متقاضیان دریافت یارانه آغاز خواهد شد.

بر اساس برنامه ای که گزارش آن در خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا منتشر شده است، متقاضیان باید به سایت رفاهی مراجعه کنند.

ثبت نام از متقاضیان بر اساس شماره ملی از روز بیستم فروردین آغاز می شود و به مدت ده روز ادامه خواهد داشت.

برنامه حذف یارانه ها از زمستان سال ۱۳۸۹ شروع شد و دولت محمود احمدی نژاد با افزایش قیمت مواد سوختی شروع به پرداخت یارانه نقدی کرد.

بر اساس قانون برنامه حذف یارانه ها، دولت باید نصف درآمد حاصل از افزایش قیمت ها را به صورت نقدی توزیع می کرد و نصف دیگر را صرف کمک به بخش تولید و اجرای پروژه های عمرانی و بهداشتی می کرد.

دولت آقای احمدی نژاد بدون در نظرگرفتن قانون برنامه حذف یارانه ها، هدف خود را بر توزیع پول نقد به عنوان یارانه نقدی متمرکز کرد و اکنون دولت حسن روحانی با کسری بودجه برای ادامه اجرای این برنامه رو به رو شده است.

بنابر این برنامه، به هر ایرانی ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی پرداخت می شود ولی درآمدهای حاصل از حذف یارانه ها برای تامین این مبلغ کافی نیست.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران روز گذشته (نهم فروردین) گفت: "تا آخر سال ۹۲ کل منابعی که از افزایش قیمت ها حاصل شد، ۹۰ هزار میلیارد تومان بود ولی ۱۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه بین مردم توزیع شد و این یعنی آنکه ۱۰۰ درصد منابع حاصل شده توزیع و ۴۰ هزار میلیارد تومان نیز اضافه از بودجه دولت پرداخت شده است."

حق نشر عکس Isna
Image caption دولت برای پرداخت یارانه نقدی با کسری بودجه شدید رو به روست

کسری بودجه شدید برای پرداخت یارانه ها و محدودیت در افزایش بیشتر قیمت ها، سبب شده است که دولت تصمیم بگیرد که پرداخت یارانه نقدی به شیوه فعلی را متوقف کند و با ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه، پرداخت پول به بخش عمده ای از ایرانیان را متوقف کند.

دولت بارها از مردم خواسته که از گرفتن یارانه انصراف دهند و آقای جهانگیری دیروز بار دیگر از مردم خواست که "بخاطر توجه به مسائل کشور، توجه به بخش هایی که نیاز به توجه جدی دارند مانند آب، درمان و... از دریافت یارانه انصراف دهند."

معاون اول آقای روحانی گفت آنها که این یارانه تاثیر زیادی در زندگی آنها ندارد "خودشان تصمیم به انصراف" بگیرند تا دولت ناچار نشود که برای حذف یارانه‌بگیران اقدام کند.

در ماههای اخیر تورم به بیشتر از ۴۰ درصد رسیده بود و رشد اقتصادی ایران در سال گذشته خورشیدی منفی ۵.۸ درصد بود و اکنون دولت سعی دارد با کاستن از تورم و رکود حاکم بر اقتصاد، شرایط را بهبود بخشد.

قرار بود اجرای مرحله دوم حذف یارانه ها مدتها پیش شروع شود، اما بروز بحران اقتصادی مانع از اجرای این مرحله شد و اکنون دولت آقای روحانی می گوید مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها امسال اجرا خواهد شد.

به گفته مقامات دولتی، افزایش قیمت کالاها را به عنوان دومین مرحله از حذف یارانه ها با شیب ملایمی آغاز خواهد شد.

دولت همزمان سعی دارد هم با کاستن از تعداد یارانه بگیران و هم با افزایش درآمدها حاصل از حذف یارانه ها، دخل و خرج این برنامه را سر به سر کند.