ایران:۲۵۰ هواپیما داریم ۱۰۰فروند زمین گیر هستند

سازمان هواپیمایی ایران می گوید که از ۲۵۰ هواپیمای موجود در ایران ۱۰۰ فروند به دلیل فرسودگی و کمبود قطعه زمین گیر هستند. گفته شده است که تا پایان امسال ۳۰ فروند هواپیمای جدید خریداری خواهد شد.

علیرضا جهانگیریان، رئیس سازمان هواپیمایی ایران به خبرنگاران گفته که ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای نوسازی ناوگان هواپیمایی اختصاص پیدا کرده و موافقت برای ۵۰۰ میلیون دلار دیگر هم گرفته شده است که "شرکت های هواپیمایی می توانند با استفاده از آن ناوگان خود را توسعه دهند."

بعد از توافق اولیه ایران و گروه ۵+۱ بر سر پرونده هسته ای، توافق شده تحریم های مربوط به هواپیما و قطعات مورد نیاز صنعت هواپیمایی برداشته شود و ایران امیدوار است بتواند بعد از سالها بخشی از ناوگان مسافری خود را بازسازی کند.

ناوگان هواپیمایی ایران به دلیل تحریم های بین المللی به شدت فرسوده است و این کشور در سه دهه گذشته نتوانسته ناوگان خود را بازسازی کند.

استفاده از هواپیماهای دست دوم و روسی که مدتی در دستور کار بود هم نتوانسته مشکل ایران را حل کند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری یکی از مهمترین دلایل عدم توسعه صنعت هواپیمایی ایران را کمبود ناوگان هوایی دانسته که "بخشی از آن به دلیل تحریم هاست."

به گفته آقای جهانگیریان، در حال حاضر ۶۰ فرودگاه در ایران وجود دارد که ظرفیت جابه جایی ۷۵ میلیون مسافر را دارد اما تنها ۲۵ میلیون مسافر در این فرودگاهها جا به جا می شوند.

ایران اکنون به دنبال آن است که با تامین قطعات مورد نیاز بخشی از هواپیماهای زمینگیر شده خود را دوباره به کار بگیرد.

آقای جهانگیران می گوید که "شرکت‌های تولید قطعات باید مجوزهای را دریافت کنند که به نظر می‌رسید روند کار طولانی شده اما در یکی دو هفته گذشته پاسخ‌های مناسبی دریافت شد که خبرهای خوش آن به زودی اعلام می‌شود و قطعات در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار می‌گیرد."

با وجود توافق برای تامین قطعات هواپیماها، به نظر می رسد مشکلات انتقال پول و تحریم های مالی بین المللی باعث شده تا تامین قطعات مورد نیاز هواپیماهای ایرانی با تاخیر همراه شود.

به گفته رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، این قطعات از کشورها و ملیت های مختلف خریداری می شود و اکنون در مرحله انتقال مالی است و "دنبال آن قطعات هم منتقل خواهد شد."

در حال حاضر شرکت های هواپیمایی غربی از دادن سوخت به هواپیماهای ایرانی ممانعت می کنند و در مقابل هم ایران نیز از دادن سوخت به هواپیماهای غربی خودداری می کند.

آقای جهانگیران گفته که با بعضی از شرکت های اروپایی در حال مذاکره هستیم و امیدواریم موانع سوخت رسانی به هواپیماها برداشته شود.

به گفته رئیس سازمان هواپیمایی کشور، شرکت های اروپایی از این شرایط راضی نیستند، اما "به دلیل این که شرکت های سوخت رسان یا آمریکایی هستند و یا اینکه تحت فشار شرکت های آمریکایی قرار دارند نمی توانند سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی را انجام دهند."

مطالب مرتبط