بانک فرانسوی به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا ۹ میلیارد دلار جریمه شد

بانک فرانسوی 'ب‌.ان‌.پ پاریبا' با پرداخت حدود ۹ میلیارد دلار جریمه به دولت آمریکا به دلیل نقض تحریم‌های این کشور علیه ایران، سودان و کوبا موافقت کرده است.

بعد از چند ماه مذاکره فشرده با وزارت دادگستری آمریکا انتظار می‌رود که امروز (دوشنبه، ۳۰ ژوئن) این بانک رسما موافقت خود را با پرداخت این جریمه اعلام کند.

بر اساس توافقی که انجام شده، علاوه بر جریمه مالی، فعالیت تجاری این بانک هم برای مدتی با محدودیت روبه‌رو می‌شود.

انتظار می‌رود ممنوعیت تجارت با دلار آمریکا از جمله این محدودیت‌ها باشد.

بانک ب‌.ان‌.پ پاریبا از سوی دولت آمریکا متهم شده است که با پنهان کردن معاملات کلان با مشتری‌هایی در ایران، سودان و کوبا به آنها کمک کرده تا تحریم‌های آمریکا علیه این کشورها را دور بزنند.

تنش دیپلماتیک

روز یکشنبه (۲۹ ژوئن) ژان لورن بوناف، مدیر عامل این بانک در پیامی به کارکنان آن از 'مجازات سنگین' بانک از سوی آمریکا خبر داد.

به گفته خبرنگاران، این پیام مدیر عامل اولین موضع‌گیری بانک پاریبا درباره مذاکراتش با دولت آمریکاست که علنی می شود.

جریمه ۸.۹ میلیارد دلاری این بانک فرانسوی، بیشترین جریمه‌ای است که تاکنون دولت آمریکا به دلیل نقض تحریم‌ها علیه یک موسسه اعمال کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کل سود بانک ب‌.ان‌.پ پاریبا در سال ۲۰۱۳، معادل ۶.۶ میلیارد دلار و درآمد کل آن کمتر از ۳۹ میلیارد دلار اعلام شده است.

دولت آمریکا این بانک را مجبور کرده است که سه مدیر ارشد خود را هم که به گفته آنها با دور زدن تحریم‌ها در ارتباط بوده‌اند، اخراج کند.

مجازات سنگین این بانک باعث ایجاد تنش‌ دیپلماتیک بین دولت فرانسه و آمریکا شده است.

چندی پیش فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه به باراک اوباما، همتای آمریکایی‌اش هشدار داد که تعیین مجازات کلان برای ب‌.ان‌.پ پاریبا باعث کاهش اعتماد به کل سیستم بانکی در اروپا خواهد شد.

حدود یک ماه پیش هم مقام‌های فرانسوی هشدار دادند که چنین جریمه‌ای مذاکرات جاری بر سر یک پیمان تجاری مهم بین اروپا و آمریکا را با مشکل رو‌به‌رو خواهد کرد.