وزیر کار ایران: هزینه ایجاد هر شغل ۱۵۰میلیون تومان است

حق نشر عکس ISNA

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هزینه ایجاد هر شغل در ایران را حداقل ۱۵۰ میلیون تومان برآورد کرده و گفته است که این هزینه در حوزه فعالیت‌های نفت و گاز و پتروشیمی به دو میلیارد تومان می‌رسد.

آخرین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد که نرخ بیکاری در تابستان امسال به ۹.۵ درصد کاهش پیدا کرده است و تعداد بیکاران در تابستان امسال ۲ میلیون و ۲۵۷ هزار و ۱۹۴ نفر اعلام شده است.

در شرایطی که اقتصاد ایران در دو سال گذشته با رکود مواجه بوده و رشد اقتصادی به منفی شش درصد کاهش پیدا کرده بود، از تعداد شاغلان کاسته شده است و تعداد زیادی شغل خود را از دست داده اند.

بنابر آمارهای رسمی در فاصله یک سال نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر از تعداد شاغلان کاسته شده است.

تلاش ها و برنامه های دولت محمود احمدی نژاد برای ایجاد شغل و ریشه کنی بیکاری، آن طور که دولت وی وعده داده بود، نتیجه ای به همراه نداشت.

حسن طایی معاون اشتغال وزارت کار به خبرگزاری مهر گفته که "بررسی ها نشان می دهد از سال ۹۰ به بعد اقتصاد کشور دچار رکود شد و در پی آن نیز ریزش نیروی انسانی در بنگاه‌ها اتفاق افتاد."

وزارت کار می‌گوید ریزش نیروی کار تا اسفندماه سال گذشته ادامه داشت اما از ابتدای سال جاری "به دنبال ایجاد رونق در فعالیت بنگاه‌ها و بهبود فضای کلی اقتصاد" ریزش نیروی کار متوقف شد.

آقای طایی می‌گوید که در یک "اقدام کلینیکی از بیکاری ۳۰۰ هزار نفر جلوگیری شده است و تا پایان سال ۴۰۰ هزار شغل جدید می شود."

علاوه بر دو میلیون و ۲۵۰ هزار بیکار در ایران، هر ساله بیشتر از ۸۰۰ هزار نفر نیروی جوان دیگر وارد بازار کار می‌شوند و کارشناسان اقتصادی می‌گویند ایجاد شغل برای این گروه که عمدتا تحصیلات دانشگاهی دارند، بدون بهبود وضعیت اقتصادی غیرممکن است.

مطالب مرتبط