دلار آمریکا در بازار ایران به بیشتر از ۳۵۰۰ تومان رسید

حق نشر عکس MEHR

قیمت هر دلار آمریکا در روز چهارشنبه ۲۷ آذر در بازار ایران به بیشتر از ۳۵۰۰ تومان رسید.

بنابر گزارشها، هر دلار آمریکا به قیمت ۳۵۱۵ تومان، هر یورو پول واحد اروپایی ۴۴۰۰ و هر پوند بریتانیا به ۵۵۰۰ تومان رسید.

این افزایش قیمت در حالی صورت می‌گیرد که یک هفته پیش دلار در بازار آزاد ۳۴۱۰ تومان به فروش می‌رسید.

افزایش قیمت ارز از ابتدای آذز ماه با سرعت بیشتری افزایش پیدا کرده است.

مقایسه وضعیت قیمت انواع ارز در اولین روز آذر نشان می دهد که دلار بیشتر از ۲۵۰ تومان، یورو بیشتر از ۳۵۰ تومان و پوند بریتانیا نزدیک به ۴۰۰ تومان در آذر ماه افزایش پیدا کرده است.

قیمت انواع ارز در بازار آزاد ایران

قیمت ارز اول آذر ۲۷ آذر
دلار ۳۲۴۷ ۳۵۱۵
یورو ۴۰۶۵ ۴۴۰۰
پوند ۵۰۹۸ ۵۵۰۰

ده روز پیش وقتی حسن روحانی، رئیس جمهور کشور، بودجه سال آینده را به مجلس ارائه کرد، مشخص شد که دولت قیمت هر دلار را در بودجه سال آینده ۲۸۵۰ تومان در نظر گرفته است که نسبت به قیمت رسمی دلار در سال جاری ۲۰۰ تومان افزایش داشت. بعد از انتشار این تصمیم، روند افزایش قیمت انواع ارز شتاب بیشتری گرفت.

این در حالی است که قیمت نفت در بودجه سال آینده ۷۲ دلار تعیین شده است ولی در فاصله کوتاهی قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه سقوط کرده است.

علاوه بر کاهش شدید قیمت نفت که اقتصاد ایران به شدت به درآمدهای آن وابسته است، محدودیت‌های ناشی از نقل و انتقال پول هم مزید بر علت شده است.

چون ایران به دلیل تحریم های بین‌المللی نمی‌تواند پول فروش نفتش را از مشتریان خود بگیرد و این نگرانی وجود دارد که با ادامه وضع موجود، میزان عرضه ارزهای خارجی از میزان تقاضا بیشتر شود.

یعنی دولت نتواند به اندازه کافی ارز در بازار توزیع کند و همین نگرانی باعث شده تا رشد قیمت انواع ارز در بازار ادامه پیدا کند.