بودجه اضطراری عربستان سعودی ابلاغ شد

حق نشر عکس AFP
Image caption پادشاه سعودی لایحه بودجه مصوب دولت را برای اجرا ابلاغ کرده است

بودجه سال آینده عربستان سعودی که در شرایط اضطراری ناشی از سقوط بهای نفت تدوین شده با افزایش هزینه و کاهش درآمد نسبت به سال گذشته اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دولت عربستان سعودی، ملک عبدالله، پادشاه این کشور، روز پنجشنبه، ٢٥ دسامبر (٤ دی)، با صدور سه فرمان، بودجه دولت برای سال مالی آینده (١٤٣٧-١۴۳٦ هجری قمری) را به هیات وزیران این کشور ابلاغ کرد.

در نخستین فرمان پادشاه عربستان سعودی، درآمد دولت این کشور در سال مالی آینده ٧٥٠ میلیارد ریال سعودی (حدود ١٩١ میلیارد دلار) پیش بینی شده است که در مقایسه با درآمد ٨٥٥ میلیارد ریال سعودی در سال گذشته، ١٤ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در فرمان سلطنتی، هزینه‌های دولت در سال مالی آینده ٨٦٠ میلیارد ریال سعودی (٢٣٠ میلیارد دلار) پیش بینی شده است که نسبت به سال گذشته افزایشی حدود ٠.٦ درصد دارد. این کمترین میزان افزایش بودجه عمومی دولت عربستان طی یک دهه گذشته است.

به این ترتیب، دولت عربستان سعودی با کسری بودجه حدود ١٤٥ میلیارد ریال سعودی (٤٠ میلیارد دلار) در سال آینده مواجه خواهد بود و در فرمان پادشاه عربستان سعودی به وزارت دارایی این کشور اجازه داده شده است تا "با برداشت از ذخایر دولتی یا استقراض" این کسری بودجه را تامین کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیران دارایی (راست) و نفت سعودی در جلسه ابلاغ فرمان اجرایی بودجه سال مالی آینده

بخش عمده درآمد دولت عربستان سعودی از محل صدور نفت خام تامین می شود و در سال هایی که این کشور از عواید سرشار نفتی برخوردار است، مازاد مصرف نشده این عواید به صندوق ذخایر دولتی انتقال می‌یابد و بخشی از آن در زمینه‌های مختلف در داخل و خارج سرمایه گذاری می‌شود. گفته می شود ذخایر این صندوق حدود ۷۰۰ میلیارد دلار است و در طول سه سال گذشته دولت سعودی رویهم رفته حدود ۲۳۰ میلیارد دلار مازاد درآمد داشته است.

خبرگزاری سعودی یادآور شده است که "برداشت از ذخایر دولتی به هیچ‌وجه مجاز نیست مگر در موارد نیاز شدید برای حفظ منافع ملی که لازم است مجوز آن از طریق فرمان سلطنتی صادر شود."

بودجه دولتی عربستان سعودی شامل تمامی عملیات اقتصادی دولت نیست و برخی از طرح‌های عمده زیربنایی، مانند شبکه خط آهن شهری ریاض، پایتخت، با هزینه بیش از ٢٢ میلیارد دلار از منابع دیگری به جز بودجه دولتی تامین می‌شود تا اجرای آنها در معرض نوسانات ناشی از تغییر در عواید بودجه عمومی دولت قرار نگیرد.

با وجود اینکه فرمان پادشاه سعودی درآمدها و هزینه‌های بودجه سال مالی آینده را تعیین کرده است، اما معمولا تغییر در بهای نفت خام و "تعدیلات" انجام شده در اجرای مواد بودجه به معنی آن بوده است که در عمل، مصارف و عواید بودجه سالانه همواره به مراتب از مقادیر پیش‌بینی شده بیشتر شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سقوط بهای نفت خام به معنی برداشت از ذخایر ارزی دولت در سال اینده است

منابع وزارت دارایی سعودی گفته‌اند که احتمال می‌رود که دریافتی‌های بودجه سال آینده به حدود ١٠٤٥ میلیارد ریال سعودی (٢٧٩ میلیارد دلار) و هزینه‌های آن به حدود ١١٠٠ میلیارد ریال سعودی (٢٩٤ میلیارد دلار) برسد که به معنی کسری بودجه‌ای معادل ١٥ میلیارد دلار خواهد بود.

با توجه به کاهش عواید نفتی عربستان سعودی، وزارت دارایی این کشور گفته است که انتظار نمی‌رود اقتصاد عربستان بتواند به نرخ رشد ٣.٦ درصدی سال گذشته دست یابد هر چند به گفته کارشناسان، با توجه به استفاده از ذخایر ارزی، بعید است اقتصاد عربستان با رکود مواجه شود.

فرمان بودجه سال آینده عربستان در حالی ابلاغ می‌شود که کاهش بهای نفت خام در ماه‌های اخیر، باعث کاهش درآمد نفتی شده است. سال گذشته، بودجه دولت سعودی برمبنای عواید نفتی حاصل از فروش نفت خام به بهای هر بشکه ١١٥ دلار تدوین شده بود در حالیکه بهای نفت خام در ماه‌های اخیر به حدود ٦٠ دلار کاهش یافته است.

اخیرا دولت ایران نیز لایحه بودجه سال آینده را که با پیش بینی کاهش عواید نفتی تدوین شده بود برای بررسی به مجلس فرستاد. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، حجم بودجه عمومی جمهوری اسلامی در سال آینده براساس هر دلار ٢٨٥٠٠ ریال، به ٩٩ میلیارد دلار می رسد که حدود ١٣ میلیارد دلار کسری خواهد داشت.

به این ترتیب، بودجه دولتی ایران با جمعیتی بیش از ٧٧ میلیون نفر به مراتب کمتر از بودجه دولتی عربستان سعودی عربستان سعودی، با جمعیت حدود ٣٠ میلیون نفر است.

مطالب مرتبط