شاخص بورس تهران همچنان در وضعیت قرمز

حق نشر عکس 1
Image caption شاخص بازار بورس تهران امروز شنبه نوزدهم دی- منبع: سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

شاخص بورس تهران در اولین روز هفته با کاهش ۷۰۴ واحدی به ۶۶ هزار و ۸۹۴ واحد رسید. به این ترتیب بورس تهران از ابتدای امسال نزدیک به ۱۳ هزار واحد افت کرده است.

شاخص بورس تهران امروز، شنبه بیستم دی ماه در آغاز فعالیت کاری ۶۶ هزار و ۸۹۴ واحد بود که در پایان معاملات روزانه به ۶۶ هزار و ۸۹۴ واحد کاهش یافت.

بنابر گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، ارزش این بازار در پایان معاملات امروز ۲۲۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

شاخص بورس تهران در یک سال گذشته به جز دوره های کوتاهی همواره در حال افت بوده است.

شاخص بورس تهران در آغاز سال ۱۳۹۳ بیشتر از ۷۹ هزار واحد بود اما در طول نه ماه و نیم گذشته به سطح ۶۶ هزار و ۱۹۷ واحد در امروز رسیده است.

در هفته های اخیر دولت با تغییر رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر تهران سعی کرد تا پیامی برای سرمایه گذاران با هدف تغییر وضعیت موجود بفرستد اما به نظر می رسد تا کنون این تغییر، تاثیری در وضعیت رکود حاکم بر بازار ایجاد نکرده است.

احتمال تغییر قیمت نفت در لایحه بودجه و افزایش احتمالی قیمت دلار از جمله تازه ترین مسائلی است که بازار در روزهای آینده با آن مواجه خواهد بود.

دولت در لایحه بودجه قیمت هر دلار را ۷۲ دلار در نظر گرفته است در حالی که اکنون قیمت هر بشکه نفت کمتر از ۵۰ دلار است.

به غیر از این، بورس تهران در دو سال گذشته به شدت از عواملی نظیر تحریم های بین المللی، محدودیت های مالی و بانکی، تغییر و تحولات سیاسی داخلی و از همه مهمتر رکود شدید آسیب جدی دیده است.

در دوره هایی که احتمال رسیدن به توافق با گروه پنج به علاوه یک بیشتر می شد بازار واکنش مثبتی به آن نشان می داد و امیدواری نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی تاثیر مثبتی بر شاخص های بورس می گذاشت اما در ماه‌های اخیر با وجود این که آمارهای رسمی حاکی از بهبود وضعیت اقتصادی و خروج از رکود دو ساله است، ولی رکود در بورس تهران در حال عمیق تر شدن است.

حق نشر عکس 1
Image caption روند شاخص بورس در یک سال گذشته - منبع: سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

مطالب مرتبط