آمریکا همراهی کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز را متوقف کرد

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) می‌گوید که عملیات همراهی کردن کشتی‌های تجاری ایالات متحده و بریتانیا در حین عبور از تنگه هرمز را متوقف کرده است.

در پی توقیف کشتی باربری "مرسک تیگریس" توسط شناورهای نظامی ایران، پنتاگون هفته گذشته اعلام کرد که ناوهای آمریکایی برای مدت محدودی کشتی‌هایی که با پرچم ایالات متحده از تنگه هرمز عبور می‌کنند را همراهی خواهد کرد. این پوشش حفاظتی سپس شامل حال کشتی‌های تجاری بریتانیا هم شد.

اما امروز چهارشنبه ۶ مه (۱۶ اردیبهشت)، سرهنگ استیو وارن، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که این عملیات متوقف شده است. این سخنگو در عین حال تاکید کرد که ناوهای آمریکایی به فعالیت‌های امنیتی دریایی "عادی" خود در منطقه ادامه خواهند داد.

واشنگتن می‌گوید که همراهی کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز، به این معناست که در دوره کوتاهی، ناوهای آمریکا به کشتی‌های عبوری اطلاع خواهند داد که آن‌ها را تحت نظر دارند و تلاش خواهند کرد این کشتی‌ها را همواره در میدان دید خود داشته باشند.

مقامات آمریکایی این هفته اعلام کرده بودند که مذاکراتی برای همراهی کشتی‌های چند کشور دیگر در تنگه هرمز در جریان است.

اما به نظر می‌رسد که تصمیم جدید پنتاگون حاکی از کاهش نگرانی در تنگه هرمز باشد.

مقامات آمریکایی اقدام واحدهای دریایی ایران در توقیف کشتی مرسک تیگریس که با پرچم جزایر مارشال در خلیج فارس در حرکت بود را "تحریک آمیز" دانسته‌ بودند.

مقامات ایرانی می‌گویند که کشتی مذکور به علت بدهی معوقه شرکت کشتیرانی مرسک به یک شرکت خصوصی و نه دلایل نظامی یا سیاسی، توقیف شده است.

شرکت مرسک روز چهارشنبه اعلام کرد که با دادگاه‌ها و شرکت بنادر و کشتیرانی ایران گفتگویی "سازنده" داشته است.

شرکت مرسک گفت که درباره موضوع مورد مناقشه به ایران ضمانت‌نامه‌ای داده است. توضیح بیشتری درباره محتوای ضمانت‌نامه ارائه نشده است.

این شرکت می‌گوید که وضع روحی و جسمی خدمه کشتی توقیف‌شده خوب است.

همزمان در ایران شاکی شرکت مرسک می‌گوید دادگاه حکم تخلیه و مزایده این کشتی را صادر کرده است.

حمیدرضا جهانیان، مدیرعامل شرکت پارس طلاییه، شاکی مرسک، به خبرگزاری فارس خبر داد که قاضی ملکوتی حکم داده است که بارهای کشتی توقیف‌شده تخلیه و به اندازه بدهی شرکت به مزایده گذاشته شود.

آقای جهانیان گفته است: "در کنار بدهی شرکت مرسک به شرکت پارس طلاییه، این شرکت همچنین ۵ میلیارد ریال به دولت بابت جریمه حکم بدهکار است که در قالب مزایده کالا‌ها اخذ می‌شود".