صندوق بین‌المللی پول: رشد اقتصاد جهان کمتر از پیش‌بینی خواهد بود

حق نشر عکس Getty

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید رشد اقتصاد جهان، امسال و سال آینده به آن اندازه که قبلا پیش‌بینی می‌شد، نخواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی گفته است که انتظار می‌رود رشد اقتصادی امسال به سه و یک دهم درصد و سال آینده میلادی به سه و شش دهم درصد برسد.

این نهاد پولی بین‌المللی می‌گوید برای پنجمین سال متوالی، رشد اقتصادی در کشورهای با اقتصاد نوظهور در حال کندتر شدن است که بیشترین تاثیر آن در کشورهای برزیل، آفریقای جنوبی، نیجریه و روسیه خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول گفته است که یک دلیل مهم برای چنین رشدی، تلاش‌های چین برای کندتر کردن و باثبات‌تر کردن رشد اقتصادی خود است. چین دومین اقتصاد بزرگ دوم دنیا است.

کشورهای توسعه یافته به گفته صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی بهتری برخوردار خواهند بود که دلیل آن به گفته این نهاد مالی، بهبود نسبی وضعیت منطقه اقتصادی یورو و بازگشت رونق اقتصادی به ژاپن است.

صندوق بین‌المللی پول در بخش دیگری از گزارش خود می‌گوید کشورهای تولیدکننده نفت مانند نیجریه و روسیه از کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی و کاهش صادرات لطمه خورده‌اند.

روز گذشته این صندوق گفت که اصلاحات اقتصادی دولت حسن روحانی در ایران قابل توجه بوده است، اما رشد اقتصادی این کشور امسال بین نیم درصد مثبت تا نیم درصد منفی خواهد بود.

این نهاد مالی گفته است که در صورت لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، رشد اقتصادی سال آینده بسیار بالاتر خواهد بود.

مطالب مرتبط