رهبران ۸ کشور برای شرکت در مجمع کشورهای صادرکننده گاز راهی تهران می‌شوند

حق نشر عکس shana
Image caption در حال حاضر دبیرکل مجمع کشورهای صادر کننده گاز محمدحسین عادلی (نفر اول از راست) از ایران است. او در جریان پانزدهمین نشست وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز که آبان ٩٢ در تهران برگزار شد، انتخاب شد.

رهبران ۸ کشور عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی سی ای اف) هفته آینده برای شرکت در سومین نشست مشترک، راهی تهران می‌شوند.

قرار است این اجلاس دوشنبه هفته آینده (دوم آذرماه) به میزبانی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در تهران برگزار شود. پیش از نشست سران، وزرای نفت و انرژی کشورهای عضو، از ٢٩ آبانماه در تهران گرد هم می‌آیند.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران خبر داده است که روسای جمهور روسیه، عراق، ونزوئلا، بولیوی، نیجریه و گینه استوایی در اجلاس تهران شرکت می‌کنند. نخست وزیر الجزایر و رئیس جمهور ترکمنستان هم قرار است به عنوان مهمان ویژه در این اجلاس حاضر شوند.

نشست پیشین سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، تیرماه سال ۱۳۹۲ در مسکو و پیش از آن در دوحه قطر برگزار شده بود. در حال حاضر دبیرکل مجمع کشورهای صادر کننده گاز محمدحسین عادلی، از ایران است.

الجزایر، بولیوی، برونئی، مصر، اندونزی، ایران، لیبی، مالزی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، امارات متحده عربی و ونزوئلا از اعضای مجمع جهانی کشورهای صادرکننده گاز هستند.

کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز که به اوپک گازی هم معروف است، در حدود ۷۰ درصد ذخایر انرژی جهان را در اختیار دارند و ایران با بیشتر از ۳۳ تریلیون مترمکعب ذخایر اثبات شده، اولین دارنده ذخایر گازی در جهان است.

قرار است تولید گاز ایران از ٧٥٠ میلیون متر مکعب به یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون متر مکعب در پایان برنامه ششم توسعه برسد، در سال ٢٠١٣، بیش از ١۶۶ میلیارد مترمکعب گاز در ایران تولید شد. مقام های ایرانی می‌گویند با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، این میزان تا پایان دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، افزایش خواهد یافت.