روحانی: سهم درآمدهای نفتی در بودجه سال آینده به ۲۵ درصد کاهش یافته

حق نشر عکس president.ir
Image caption رئیس جمهور ایران امروز به شهرری در جنوب پایتخت رفته است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که سهم درآمدهای نفتی در بودجه سال ۱۳۹۵ که سه ماه دیگر آغاز می شود، به ۲۵ درصد کاهش یافته است.

آقای روحانی امروز دوم دی ماه در شهرری در جنوب تهران سخنرانی کرده و گفته است "در بودجه سال آینده ۷۵ درصد اتکا به منابع غیرنفتی است. این یکی از آرزوهایی بود که سالیان دراز نظام ما و ملت ما دنبال تحقق آن بود."

رئیس‌جمهور ایران گفته "ما در شرایطی هستیم که راهی هم جز کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی نداشتیم" اما تحریم نفت ایران در سال های گذشته باعث شده که اتکا بودجه به درآمدهای نفتی سال به سال کمتر شود.

+ بیشتر بخوانید: دولت ایران نرخ نفت و دلار را در لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ اعلام کرد

آقای روحانی همچنین وعده داده که با رفع تحریم های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا، "مردم شاهد آرامش و باز شدن دروازه‌های اقتصادی کشور به روی جهانیان خواهند بود."

رئیس جمهور ایران گفته بودجه عمرانی در سال آینده خورشیدی ۹۰ درصد نسبت به بودجه عمرانی سال جاری افزایش پیدا خواهد کرد و توضیح داده "این بدان معناست که بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های ناتمام به اتمام خواهد رسید."

دولت ایران اعلام کرده که لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ خورشیدی را ظرف دو هفته آینده برای بررسی به مجلس تحویل می دهد. بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، دولت ایران مکلف است لایحه بودجه هر سال را تا ۱۵ آذر سال قبل به مجلس ارسال کند اما تاکنون ارسال بودجه سال آینده دو هفته تاخیر داشته است.