ایران 'در اجلاس قطر برای تثبیت سطح تولید نفت شرکت می‌کند'

حق نشر عکس AP
Image caption از راست به چپ: وزیران خارجه روسیه، آذربایجان و ایران در نشست باکو - به گفته وزیر خارجه روسیه هر سه کشور در دوحه خواهند بود

روسیه می‌گوید ایران در اجلاس دوحه برای تثبیت سطح تولید جهانی نفت شرکت خواهد کرد.

روز پنجشنبه، ۱۹ فروردین (۷ آوریل)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، پس از گفتگو با وزیران خارجه ایران و آذربایجان در باکو، پایتخت آذربایجان، گفت که ایران در نظر دارد در اجلاس کشورهای تولیدکننده نفت در پایتخت قطر شرکت کند. نشست وزیران خارجه سه کشور به منظور بررسی بحران قره باغ برگزار شده بود.

پیشتر، خبرگزاری تسنیم به نقل از وزیر خارجه جمهوری اسلامی گزارش کرده بود که "ایران مصمم است سهمیه خود در بازار جهانی نفت را در همکاری با سایر کشورهای تولیدکننده بار دیگر به دست آورد."

قرار است در اجلاس دوحه، که برای ۱۷ آوریل برنامه‌ریزی شده، کشورهای عضو اوپک و چند کشور تولیدکننده نفت غیر عضو در مورد ثابت نگاه داشتن سطح تولید به منظور افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی مذاکره کنند. اخیرا وزیر نفت قطر، میزبان این نشست، گفته بود که پانزده کشور عضو و غیر عضو اوپک در این جلسه شرکت خواهند کرد. این کشورها روی هم بیش از ۷۰ درصد نفت جهان را تولید می‌کنند.

روسیه و آذربایجان از جمله تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفتی غیر عضو اوپک هستند و هر دو کشور گفته‌اند در نشست دوحه شرکت خواهند کرد.

در جریان تحریم هسته‌ای ایران، سطح تولید نفت به دلیل کمبود سرمایه‌گذاری لازم در اکتشاف و استخراج، و میزان صادرات نفت به خاطر تحریم‌های کشورهای غربی به شکل قابل توجهی کاهش یافت و ایران موقعیت خود به عنوان یکی از عرضه‌کنندگان عمده نفت در بازار جهانی را از دست داد.

حق نشر عکس AP
Image caption زنگنه، وزیر نفت ایران گفته است تا رسیدن به حد سهمیه اوپک، تولید افزایش خواهد یافت

دستیابی به توافق هسته‌ای و لغو محدودیت‌های نفتی و مالی با وفور عرضه نفت در بازار جهانی و کاهش بهای آن همزمان شد اما ایران تاکید داشته که مصمم است سطح تولید خود را تا حد سهمیه تعیین‌شده توسط اوپک افزایش دهد. با توجه به شرایط بازار نفت، افزایش فروش نفت ایران قاعدتا مستلزم تخفیف در بهای این کالاست که به نوبه خود، فشار بر بهای جهانی نفت را افزایش می‌دهد. خبرگزاری تسنیم گفته است که سطح تولید مورد نظر ایران، چهار میلیون بشکه در روز است.

هفته گذشته نیز وزیر انرژی روسیه گفته بود که ایران حتما در نشست اوپک شرکت خواهد کرد.

چندی پیش وزیر نفت ایران با اظهار اینکه توقف افزایش تولید نفت توسط کشورهای تولیدکننده گامی مثبت است، گفت که امکان دارد در نشست نفتی دوحه شرکت کند. او در عین حال تاکید کرد که افزایش تولید و صادرات نفت ایران تا رسیدن به سهمیه این کشور متوقف نمی‌شود.

پیشنهاد برگزاری اجلاس دوحه به طور مشترک از سوی عربستان سعودی، روسیه، ونزوئلا و قطر مطرح شده و دستور کار این اجلاس جلب توافق تمامی کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت برای تثبیت تولید خود در سطح ماه ژانویه سال جاری است.

بهای نفت خام در تابستان سال ۲۰۱۴ به حدود ۱۲۰ دلار رسید اما از آن زمان، روند آن نزولی بوده و اخیرا به پائین ترین سطح طی دوازده سال گذشته رسیده است. اجلاس دوحه امیدوار است با جلوگیری از افزایش عرضه نفت، روند نزولی بهای آن را متوقف کند. اعلام برگزاری اجلاس دوحه تا حدودی به تقویت بازار نفت کمک کرده اما به گفته ناظران، عدم اطمینان به موفقیت این اجلاس مانع از تاثیر قابل توجهی در بهبود بازار شده است.

مطالب مرتبط