نمایشگاه نفت تهران با غیبت شرکت‌های عمده آغاز شد

حق نشر عکس ISNA

بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی نفت تهران با حضور صدها شرکت آغاز به کار کرده است. البته برخی از عمده‌ترین شرکت‌های نفتی چون توتال، شل، بی‌پی و انی از غایبان این نمایشگاه هستند.

رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، امروز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت، در نشستی مطبوعاتی گفت برخی از این شرکت‌ها سال آینده در نمایشگاه نفت تهران شرکت خواهند کرد.

آقای جوادی در پاسخ به این سوال که آیا غیبت توتال و شل "پیامی سیاسی" دارد گفت: "این سوال را باید از خودشان پرسید، اما من با یکی از شرکت‌ها صحبت کردم گفتند که ما دیر اقدام کردیم و با عذرخواهی از این بابت اعلام کردند که سال آینده حضور خواهند یافت."

خبرگزاری شانا، وابسته به وزارت نفت ایران، گزارش داده است که معاون وزیر نفت در حاشیه نمایشگاه با نمایندگان شل و بی‌پی دیدار می‌کند.

دولت ایران امیدوار است که با رفع تحریم‌های نفتی و بانکی صادرات نفتش را افزایش دهد و برای نوسازی صنعت نفت ایران سرمایه‌گذاری خارجی جذب کند. هرچند برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در ماه‌های گذشته بازگشت ایران به بازار نفت کندتر از تصورهای قبلی بوده است.

یکی از راه‌هایی که دولت ایران می‌خواهد از طریق آن تجارت نفتی خود را تقویت کند، ارائه نوع جدیدی از قراردادهای نفتی است که گفته می‌شود برای سرمایه‌گذاران خارجی جذابیت‌هایی دارد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امروز گفته است که این قراردادها از تیر ماه اجرایی می‌شوند.

او درباره این قراردادها توضیح داده است کع "در چارچوب این مدل از قراردادها که در هیئت دولت تصویب شد شرکت‌های ایرانی می‌توانند حضور داشته باشند، اما میزان آن، بستگی به توانایی شرکت‌های ایرانی دارد. در این مسیر ما فهرستی انتخاب می‌کنیم و اگر شرکتی خارج از این فهرست باشد، آمادگی داریم آن شرکت را ارزیابی کنیم."

مطالب مرتبط