BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:40 گرينويچ - يکشنبه 07 اوت 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پسر هاشمی رفسنجانی از وزارت نفت استعفا کرد
 

 
 
مهدی هاشمی
مهدی هاشمی در جريان تحقيق ايران درباره رسوايي استات اويل متهم نشد و ادعای حيثيت کرد
مهدی هاشمی رفسنجانی، پسر رييس جمهور سابق ايران، از سمت خود در وزارت نفت به عنوان مدير عامل سازمان بهينه سازی مصرف سوخت کشور استعفا کرده است.

تصميم آقای هاشمی يک روز بعد از مراسم تحليف محمود احمدی نژاد، رييس جمهور ايران، اعلام شده است. آقای احمدی نژاد که در انتخابات ۲۳ ژوئن توانست با اختلاف ده ميليون رای بر رقيب خود اکبر هاشمی رفسنجانی چيره شود، قول داده بود وزارت نفت را از چنگ "مافيای خانوادگی" پاکسازی خواهد کرد.

مهدی هاشمی پيش از مدير عاملی سازمان بهينه سازی مصرف سوخت، مدير عامل شرکت مهندسی و ساخت تاسيسات دريايی ايران بوده است. وی در سمت اخيرش با طرح پرداخت ۳۱۰ ميليون دلار به کارخانه ايران خودرو برای توقف توليد پيکان به دليل آلاينده بودن اين اتومبيل موافقت کرده بود.

مهدی هاشمی در حالی کنار می رود که در جريان رقابت نافرجام پدرش برای نهمين انتخابات رياست جمهوری ايران، محسن، پسر ديگر رييس مجمع تشخيص، از رياست شرکت متروی تهران استعفا کرده بود.

اکنون به نظر می رسد با به قدرت رسيدن اصولگرايان تندرو که از نظر گرايش سياسی به آيت الله علی خامنه ای، بسيار نزديک هستند، نفوذ رسمی خانواده هاشمی رفسنجانی در جمهوری اسلامی به پايين ترين سطح از زمان انقلاب ۱۹۷۹ رسيده است.

لکه استات اويل

مطبوعات نروژ در سپتامبر ۲۰۰۳ ادعا کرده بودند مهدی هاشمی در جريان رسوايی استات اويل، بزرگترين شرکت نفتی نروژ، در مظان اتهام دريافت رشوه قرار گرفته است. دو مدير ارشد اين شرکت به اتهام پرداخت رشوه به شرکتی که گفته می شد به آقای هاشمی نزديک بوده، ناگزير به استعفا شدند.

' بدون پنهانکاری '
اکبر هاشمی رفسنجانی و فرزندانش (مهدی پسر سمت چپ است)
 ما چيزی برای پنهان کردن نداريم. پدرم قبل از انقلاب ۲۰۰ و يا ۳۰۰ قطعه زمين در قم داشت که الان از آن بيست قطعه زمين باقی مانده است
 
مهدی هاشمی رفسنجانی

بنا به گزارشها، شرکت مشاوره ای هورتن طبق قرادادی در امور نفت و گاز ايران و توسعه ميدان گاز پارس جنوبی به استات اويل مشاوره می داده، اما با افشای جزئيات آن قرارداد، شرکت نروژی در مظان اتهام عقد قرارداد غير قانونی قرار گرفت، موضوعی که به تحقيقات پليس نروژ انجاميد.

استات اويل متهم شده بود که ممکن است اين پول را به عنوان رشوه به شرکت ايرانی پرداخت کرده باشد تا بتواند با استفاده از نفوذ اين شرکت در وزارت نفت جمهوری اسلامی قراردادهايی را در ايران بدست آورد.

استات اويل که ۸۰ درصد سهامش متعلق به دولت نروژ است، يک سال قبل از آغاز اين ماجرا موفق شده بود قراردادی با ايران برای توسعه ميدان گاز پارس جنوبی، که از بزرگ ترين مخازن گاز جهان محسوب می شود، امضا کند.

اعاده حيثيت

در جريان تحقيق نروژيها بارها از مهدی هاشمی رفسنجانی نام برده شد، هر چند در داخل ايران، تقريبا هيچ يک از مقامات و يا رسانه ها به صراحت به نام مسئول ايرانی متهم در اين پرونده اشاره ای نکردند.

با اين حال، دامنه پيگيری های اين پرونده تا آنجا گسترده شد که مجلس ششم، طرح تحقيق و تفحص از ماجرای ارتشاء شرکت استات اويل را به تصويب رساند. همچنين هياتی از جمله معاون وزير نفت و رييس کميسيون انرژی مجلس جمهوری اسلامی به نروژ سفر کرد.

بر اساس گزارش کميسيون تحقيق و تفحص مجلس، که خلاصه ای از آن در آخرين جلسات مجلس ششم قرائت شد، مهدی رفسنجانی از کليه اتهامات وارده مبرا شناخته شد.

او در ژوييه ۲۰۰۴ اعلام کرد که با طرح شکايت در داخل و خارج از ايران، کسانی را که وی را به دريافت رشوه از استات اويل متهم کردند، تحت پيگرد قرار خواهد داد. وی خواستار غرامت و اعاده حيثيت شده بود.

مديرعامل مستعفی استات اويل
در جريان تحقيق نروژيها بارها از مهدی هاشمی رفسنجانی نام برده شد، هر چند در داخل ايران، تقريبا هيچ يک از مقامات و يا رسانه ها به صراحت به نام مسئول ايرانی متهم در اين پرونده اشاره ای نکردند

در جريان مبارزات تبليغاتی انتخابات رياست جمهوری، شبنامه هايی در تخريب اکبر هاشمی رفسنجانی منتشر می شد که در آنها پسر وی به فساد مالی در وزارت نفت متهم شده بود.

آداب آقازاده ها

مهدی هاشمی همچنين دخالت در "مافيای نفت" را تکذيب کرده است. وی يکبار ادعا کرد که ثروت خانواده هاشمی رفسنجانی بعد از انقلاب کاهش يافته است. او گفت: "ما چيزی برای پنهان کردن نداريم. پدرم قبل از انقلاب ۲۰۰ و يا ۳۰۰ قطعه زمين در قم داشت که الان از آن بيست قطعه زمين باقی مانده است."

آنچه به شايعات مذکور دامن می زند، اتهام مقامهای ايرانی به فساد فرزندان رقبای خود است که در ادبيات سياسی جمهوری اسلامی "آقازاده" ناميده می شوند.

در تازه ترين مورد، مهدی کروبی، رييس سابق مجلس در اعتراض به شکست خود در انتخابات رياست جمهوری، مجتبی خامنه ای، پسر رهبر جمهوری اسلامی، را به بسيج کردن امکانات برای پيروزی آقای احمدی نژاد متهم کرد.

آيت الله خامنه ای در پاسخ خود اشاره ای به اين اتهام نکرد، ولی شورای عالی امنيت ملی ايران رسانه های ايران را از انتشار نامه آقای کروبی منع کرده بود.

روزنامه اصلاح طلب اقبال به دليل انتشار اين نامه از سوی قوه قضايی تندرو ايران توقيف شد و گردانندگان روزنامه آفتاب يزد، نزديک به آقای کروبی، آن شماره نشريه خود را توزيع نکردند.

 
 
66آينده سياسی هاشمی
آيا رفسنجانی در 'سرای قدرت' باقی می ماند؟
 
 
66زندگی نامه
علی اکبر هاشمی بهرمانی (رفسنجانی)
 
 
66ديدگاه
هاشمی رفسنجانی؛ 'سوء تفاهمی' که بر طرف شد
 
 
66ديدگاه
هاشمی رفسنجانی و انتخابات رياست جمهوری؛ معادله ای با چند مجهول
 
 
66رسانه ها و انتخابات
موضع مطبوعات اصلاح طلب و محافظه کار در قبال نامزدی هاشمی رفسنجانی
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران